Největší veselice na světe je tady! Mnichov ožije rekordním Oktoberfestem

- Do světa autor: Danica Klein

VIDEO. Bavorský Mnichov se od soboty na dalších 16 dní promění v metropoli všech milovníků piva, dobrého jídla a pouťové zábavy. Začíná tam tradiční Oktoberfest, největší lidová veselice na světě, kterou si každý rok nenechá ujít přes šest milionů lidí. Ti loni vypili 7,5 milionu litrových tupláků piva. Překonání tohoto rekordu Oktoberfestu stojí v cestě hlavně cena zlatavého moku. Jeden tuplák letos návštěvníci poprvé nepořídí pod devět eur (225 Kč). 

Oktoberfest.

Oktoberfest.,zdroj: Archiv

Než budou moct šenkýřky v bavorských krojích dirndlech začít roznášet první mázy, soustředí se tradičně hlavní pozornost na mnichovského primátora, který naražením prvního sudu celé slavnosti odstartuje. V sobotu v poledne se této úlohy ujme zkušený Christian Ude, který Oktoberfest zahajuje už od roku 1993 a v posledních letech mu k naražení pravidelně stačí jen dvě rány. 

Premiérovým tuplákem podle zvyku poctí bavorského premiéra Horsta Seehofera, s nímž se příští rok ve volbách utká o křeslo šéfa zemské vlády. Zároveň tím dá signál k zahájení popíjení a hodování ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a ke spuštění dvou stovek pouťových atrakcí v zábavním areálu na Tereziánské louce nedaleko centra Mnichova. 


Jeho rozloha se letos zmenšila na 26 hektarů, organizátoři ale slibují více akcí pro rodiny s dětmi. Novinkou budou také takzvaná klimasrdce z perníku, jejichž výtěžek poputuje do projektů na snižování emisí v ovzduší. Jisté bavorské pekařství upeklo pro 179. ročník slavností i údajně největší perníkové srdce na světě. Je 60 centimetrů široké, váží 1,6 kilogramu a vyjde na 50 eur (přes 1200 Kč). 

To hlavní, co návštěvníky na Oktoberfestu pokaždé zajímá, je ale cena piva. I zde festival zachovává tradici každoročního zdražování, a tak nejlevnější tuplák tento rok vyjde na 9,10 eura (227 Kč) a nejdražší na 9,50 Kč (237 Kč). Loni se dal litr pěnivého moku ještě pořídit v rozmezí 8,95 až 9,20 eura. Hlouběji do kapsy budou muset hosté sáhnout i u některých oblíbených pochutin, ke kterým patří grilovaná kuřata a klobásy, pečená kolena nebo preclíky. 

Obří komerční podnik

Navzdory opětovnému zdražení pořadatelé věří, že do 7. října Tereziánskou louku navštíví na šest milionů lidí a vypijí nejméně sedm milionů litrů piva. Kromě Němců Oktoberfest láká stále více také cizince, včetně Čechů, kteří se s oblibou oblékají i do tradičních bavorských krojů - dirndlů pro dámy a kožených kalhot s padacím mostem pro pány. 

Počátky tohoto festivalu spadají do roku 1810, kdy po své svatbě uspořádali v polovině října bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září a proměnila se v současný obří komerční podnik. 

Tagy: Německo pivo festival oktoberfest

Zdroje: ČTK