Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

New York a jeho hlavní lákadla

New York a jeho hlavní lákadla
New York, USA | zdroj: ThinkStock

Každý den sem směřují turisté z celého světa, a to jen proto, aby mohli spatřit nezapomenutelnéa nejimpozantnější newyorské taháky, ke kterým beze sporu patří, nejvyšší mrakodrap Empire State Building (381 m), Socha Svobody (46 m), Brooklynský most, Broadway, Times Square, Wall Street nebo Central Park. Říká se, že New York si buď zamilujete na první pohled, nebo jej budete nenávidět – k čemu se přidáte vy? Já mám jasno – New Yorku, zbožňuji tě!

První zmínky z oblasti, kde se nyní New York rozkládá, se objevují již z roku 1524, kdy se na tom to území pohybovali indiáni kmene Lenape. První evropskou osadou s názvem “New Amsterdam”, zde později založili Holanďané, a to kolem roku 1625. Po dobití této oblasti Angličany, už město získává své dosavadní jméno, New York, na počest krále Jakuba II.

New York najdeme na severovýchodě USA a se svými 8,2 miliony obyvatel se rozděluje do 5 městských částí, které jsou rozložené na ostrovech - Manhattan, Brooklyn, The Bronx, Queensa Staten Island.

Manhattan je nejhustěji osídlená městská část v New Yorku. Sídlí zde OSN, spousta galerií, nádherná muzea, univerzity a vždy přeplněná divadla. Manhattan můžeme znát také díky slavné burze.

Brooklyn je městskou částí sama pro sebe. Nachází se zde nezávislá umělecká scéna. Má vlastní pláž a spadá sem i známá rekreační oblast Coney Island.

Bronx se rozprostírá na severu New Yorku. Je kolébkou hudebního stylu hip-hop a rap, a také je domovinou známého týmu New York Yankees. V Bronxu se nachází největší metropolitní zoo, zvaná Bronx Zoo.

Na území Queens dříve bývalo jen několik menších vesnic. Dnes však, díky postupně rostoucí populaci, se Queens stává nejlidnatější newyorskou městskou částí. Žije zde převážně střední vrstva obyvatel. V Queens můžete navštívit domovský stadion New York Mets. Nachazí se zde dvě newyorská letiště, JFK a LaGuardia.

Socha Svobody focena z loďky.
Socha Svobody focena z loďky.

State Island, můžete navštívit díky jedné, turisticky populární atrakci - Staten Island Ferry. S loďkou pojedete kolem Sochy Svobody a cestou zpět, se vám naskytne krásný pohled na celý dolní Manhattan. Na State Island se nachází několik parků, které jsou turisticky velmi populární, a to nejen kvůli své kráse, ale i díky posledním nedotčeným lesům v New Yorku.

Mezi oblíbené čtvrti v New Yorku patří Little Italy, SoHo, China Town, Greenwich village aBrodway. Každá tato část New Yorku je specifická a stojí za to, ji alespoň na krátkou dobu, navštívit. 

Newyorský život a zábava

V New Yorku se nachází celá řada zajímavých a pozoruhodných míst, které rozhodně nesmíme vynechat. Jen je potřeba se obrnit, proti spoustě turistů, kteří tato krásná místa chtějí tak též spatřit. S davy turistů musíte v New Yorku vždy počítat. Skutečně, když si New York zamilujete na první navštívení, jeho láska vám zůstane už na celý život! A ostatní turisty, zkrátka budete akceptovat – k New Yorku, neodmyslitelně patří a bez nich, společně s návalem žlutých taxíků, věčného troubení, by New York nebyl tím pravým New Yorkem!

Na seznam hlavních atrakcí, které bychom neměli vynechat, zcela jistě patří Brooklyn Bridge, postaven roku 1883, který spojuje Brooklyn s Manhattanem. Brooklyn Bridge se stal jedním z nejstarších zavěšených mostů v Americe vůbec. Je postaven v novogotickém stylu a rozprostírá se nad řekou East River. Most měří 1,8 km, vysoký je 84 m a široký 26 m. Při stavbě mostu přišlo o život celkem 27 lidí. Od roku 1980 je most osvětlen reflektory, a díky tomu se stal pěknou, noční památkou v New Yorku. V roce 2006 se konala oprava Brooklynského mostu a při této příležitosti dělníci objevili tajnou skrýš v jednom z pilířů. Odhaduje se, že skrýš pochází z roku 1950 z doby tzv. studené války. Bylo zde objeveno přes 350 tisíc kovových dóz se suchary, přikrývky, lékařské vybavení a prostředek k čištění vzduchu.

Pohled na Brooklyn Bridge.
Pohled na Brooklyn Bridge.

Také výhled ze Sochy Svobody (Statue of Liberty), na kterou vás může zadarmo dopravit trajektStaten Island Ferry, se počítá k těm nezapomenutelným památkám, které byste neměli minout.Socha Svobody - nejznámější symbol svobody a francouzského přátelství v boji proti Velké Británii, patří k nejdůležitějším americkým dějinám. Socha Svobody symbolizuje pomoc, kterou Francie poskytla roku 1776 americkým osadníkům, když na území Velké Británie, bojovali za nezávislost. Sochu navrhl a vymodeloval sochař Frédéric A. Bartholdi. Dokončil a zkonstruoval ji známý Francouz Gustave Eiffel. Socha je 93 m vysoká. Ve své levé ruce Socha Svobody drží knihu s vyrytým datem „4. 7. 1776 – den vyhlášení Deklarace nezávislosti“.

Ten kdo má v oblibě monumenty a mrakodrapy, ať zamíří na Manhattan. V New Yorku je přes 5600 mrakodrapů. Mezi oblíbené a turisticky nejvíce navštěvované, beze sporu patří Empire State Building a komplex Rockefellorova centra. Elegantní symbol New Yorku - Empire State, dosahuje výše 443 m a celkem má 102 pater. Uvnitř je pohodlný a rychlý výtah, díky kterému budete vyvezeni do 86. poschodí, během 1 minuty. Na střeše je vnitřní i venkovní vyhlídková terasa, ze které můžete, za pěkného počasí, vytvořit nádherné fotky. Zbylá patra se nacházejí ve věži, nad kterou se tyčí anténa s hromosvodem. Většinou je zde (opět) spousta turistů, tedy si budete muset vystát nepříjemně dlouhou frontu, ovšem ten výhled – rozhodně stojí za to! Z vyhlídky můžete vidět nejen na celý New York, ale i vzdálenější New Jersey. Máte-li čas, zkuste zůstat na vyhlídce až do setmění. Budete mít tak jedinečnou možnost, spatřit nádherně osvícené město. Empire State Building byl navržen Williamem F. Lamb, který jej nechal postavit ve stylu Art Deco. Mrakodrap byl dostavěn roku 1931 a až do roku 1972 byl nejvyšší budovou světa. Po ničivých teroristických útocích z roku 2001, se Empire State Building stal nejvyšší budovou v New Yorku. Během stavby zahynulo celkem 5 zaměstnanců (pád z výšky). Roku 1964 dali na Empire State Building reflektory, které osvětlují vrchní část budovy. Barvy osvětlení se mění dle aktuální doby (Vánoce, Den nezávislosti, Silvestr, apod.). Od roku 1978 se zde, každým rokem, koná závod v běhu po schodech, při kterém závodníci musí překonat výškový rozdíl 320 m. Zkusíte se příště přidat?

Empire State Building - foceno z Rockefellerova centra.
Empire State Building - foceno z Rockefellerova centra.

U Páté Avenue se nachází komplex 19 stylových a moderních budov - Rockefellerovo centrum. Jedná se o největší komplex budov, které spadají do soukromého vlastnictví. Spadají sem i známé Radio City Music Hall, Center Art a mnoho dalších významných budov. Se stavbou Rockefellerova centra začal John D. Rockefeller, Jr., již v roce 1928.  Před centrem se rozprostírá socha boha Promethea. V zimě se před centrem scházejí lidé a užívají si zimních radovánek, přímo v centru New Yorku – je zde vytvořena ledová plocha pro bruslení. V létě se toto místo promění v útulné prostředí, plné příjemných kaváren s výbornou kávou a zákusky.

Pohled na Rockefellerovo centrum a Central park v pozadí. Foceno z Empire State Building.
Pohled na Rockefellerovo centrum a Central park v pozadí. Foceno z Empire State Building.

Křižovatka mezi Broadway a Times Square nabízí návštěvníkovi pořádnou přehlídku divadelní scény a moderního umění, ale také dráždivé neonové reklamy a velké reklamní obrazovky. Na této adrese mají adresu lukrativní firmy, jako je MTV, New York Times či Viacom. Taktéž zde můžete potkat mnoho známých osobností, ale co se divíte, jste přeci v centru dění!

Nedělní idylka v Central Parku.
Nedělní idylka v Central Parku.

Hledáte-li chvilku klidu v rušném New Yorku, můžete jej nalézt v Central Parku, který je veřejným parkem od roku 1859. Lidé sem chodí převážně pro načerpání energie, odpočinku či jen v klidu poobědvat s kolegy. Potkáte zde mnoho cyklistů, povozů s koňmi, místní umělce, artisty a především davy turistů, hledající odpočinek, stejně jako vy. Park byl navržen Frederickem L. Olmsted a Calvert Vaux. Central Park je od roku 1963 zařazen mezi národní historické památky. V parku mimo jiné naleznete dva stadiony, mini zoologickou zahradu, několik jezer a volně se pohybující zvěř (veverky, ptactvo a menší divokou zvěř). Park se doporučuje navštívit převážně za denního světla, k večeru se do parku, hlavně do vzdálenějších míst, přesouvají bezdomovci, a také kriminalita je tu poměrně vysoká. Přes den se Central Park opět mění v příjemné a poměrně klidné místo ve velkém městě, které si lehce zamilujete. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit najít si v parku pro vás příjemné místo, posadit se a jen tak se zadívat na okolní ruch. Na běžce, kteří kolem vás budou probíhat, na manažery, kteří si sem přišli sníst svůj oběd, na partu kamarádů, kteří zde hrají frisbee nebo jen tak na kolem jdoucí lidi, kteří tu čerpají energii. Je to opravdu kouzelné místo.

Potkat veverku v Central parku je zcela normální.
Potkat veverku v Central parku je zcela normální.

AUTOR: Markéta Pokorná

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma