New York: Ruce veřejnosti dodávají lesk sochám Fernanda Botera

- Cestování autor: red

Kolumbijský umělec Fernando Botero je šťastný z toho, jakou pozornost věnují Newyorčané i turisté jeho obřímu bronzovému sousoší nahého Adama a Evy v místním nákupním středisku. Díky jejich rukám, které se soch dotýkají, je bronz naleštěný do vysokého lesku - především na Adamově pohlavním orgánu, napsala dnes agentura Reuters.

Sousoší v Boterově nezaměnitelném boubelatém stylu stojí v hale mondénního nákupního střediska The Time Warner Center na jihozápadním okraji Central Parku. Kolemjdoucí pravidelně berou do ruky penis 3,7 metru vysokého Adama, který je umístěn zhruba ve výšce obličeje průměrně vysokého dospělého člověka. Adamův orgán se díky nim zlatě leskne.

Reakce lidí a jejich doteky

"Umění je komunikace. Umělec komunikuje s lidmi prostřednictvím umění. To, že lidé na tu sochu reagují a chtějí se jí dotýkat, je velmi dobré," uvedl Botero v prohlášení, zveřejněném v pátek. "Znamená to, že smyslnost sochy k lidem hovoří. Dotyk člověka pak posiluje dotyky umělce, kterými sochu tvořil," dodal.

Osmasedmdesátiletý Botero svým prohlášením reagoval na zprávy listů The New York Times a New York Post, které informovaly o fenoménu ohlazeného penisu sochy. "Máme tu obchodníka s uměním, který čas od času přijde soše upravit patinu, ale moc dlouho to nevydrží," řekl novinářům generální manažer nákupního střediska David Froelke.

Tagy: veřejnost ruce

Zdroje: ČTK