Noční život v Bombaji umírá

- Zajímavosti autor: red

Indické hlavní město Bombaj si vydobylo věhlas i svým bujarým nočním životem. Zábavychtivé obyvatele Bombaje ale čím dál tím víc omezují místní vyhlášky a nařízení a lesk nočního života vadne.

Minulý víkend dostaly tři desítky lidí pokutu 1200 rupií (asi 450 korun) za to, co policie označila jako "neslušný tanec" v nočním klubu na severním předměstí Bombaje, kam rádi chodí především mladí zaměstnanci zákaznických telefonních center.

Tvrdý alkohol až v pětadvaceti

Rozdávání pokut za "hambatý" tanec následovalo po novém zákonu zvyšujícím minimální věkovou hranici pro koupi piva z 18 na 21 let a pro lihoviny z 21 na 25 let, nemluvě o prudkém zvýšení daní z alkoholu, které v loňském roce vyhnalo ceny nahoru. A lidé začínají mít strach, že pověst jejich města coby centra zábavy utrpí těžké šrámy. 

"V Bombaji už není skvělý noční život," říká Purple Punk Prince, což je internetová přezdívka pětačtyřicetiletého manažera kontroly kvality, který byl jedním z oněch "neslušných tanečníků" pokutovaných minulý víkend policií. Své skutečné jméno si zveřejnit nepřál. 

Zavřeno už před půlnocí

Podle něj městské vyhlášky nedrží krok s dobou, kdy tisíce mladých Indů a Indek pracují pro globální firmy ve městě čtyřiadvacet hodin denně. "Všechny restaurace zavírají večer v půl dvanácté. Je to zoufalý stav věcí v Bombaji, když nemůžete najít před půlnocí jedinou otevřenou restauraci, s výjimkou drahých pětihvězdičkových hotelů," postěžoval si Purple Punk Prince. 

"Policejní zátahy dopadly na lidi, kteří si jen chtějí vyjít ven a užívat si, na lidi liberálních názorů, kteří by rádi měli maximum ze svobod, jež jsou jim dány," řekl třicetiletý Kenneth Lewis, který v Indii pracuje jako firemní školitel.

Protesty na Facebooku

Po policejním zásahu na Facebooku vznikla skupina nespokojenců, kteří protestují proti "nelegální morální policejní razii ve stylu Talibanu". V širším měřítku tato záležitost odráží napětí v rychle se měnící Indii mezi liberálnějšími mladšími a staršími konzervativnějšími lidmi, kteří jsou ale povětšinou těmi, kdo rozhodují. 

V dalších částech země v uplynulých letech byly zaznamenány útoky na ženy v barech, protesty proti svátku svatého Valentýna, hlasitý odpor proti soutěžím krásy i výzvy k zákazu nošení džínů či sukní pro dívky.

Taneční bary jsou semeniště neřestí

V roce 2005 se bombajské úřady pokusily uzavřít taneční bary, tedy místa, kde se servíruje levný alkohol a ženy tančí na melodie z bollywoodských filmů. Podle úřadů jde jen o semeniště neřestí a zástěrku pro činnost podsvětí. 

Většinu podobných pokusů prosazují pravicové hinduistické strany, které se samy považují za obránce tradičních indických hodnot proti plíživému vlivu západní kultury pronikající do městských center. 

Podle politologa Bombajské univerzity Surendry Džondhaleho je cílem nových zákonů a vyhlášek zisk voličské podpory v konzervativnějších oblastech. "Jde mimo chápání, proč vláda mrhá energií na podobný problém, když je třeba řešit mnohem naléhavější záležitosti," dodal.

Kluby až do tří ráno

Pro majitele barů a klubů zvýšení legálního věku pro konzumaci alkoholu, které je všeobecně kritizováno jako nekoncepční, protože Indové mohou volit a ženit se či vdávat od osmnácti let, jen zhoršilo problémy s časnou zavírací hodinou a byrokracií při získávání provozních licencí. Většina nočních klubů zavírá v 01:30, ale podnikatelé se snaží o prodloužení alespoň do třetí ranní, nebo ještě pozdější hodiny. 

"To podnikání nejen omezuje, to ho přímo likviduje," řekl agentuře AFP Anup Gándhí, majitel oblíbeného baru a restaurace Bonobo. Radžív Tandon, který vlastní noční klub Tryst, označil nařízená omezení za finančně krátkozraká a kontraproduktivní vůči pokusům propagovat Bombaj jako turistickou destinaci, kterou člověk prostě musí vidět. 

"Kdyby se při prodloužené otvírací době moje zisky zvýšily desetinásobně, tak státem vybrané daně se taky desetkrát zvětší. Navíc by to přilákalo víc a víc lidí, kteří by si sem přišli užívat, a to včetně zahraničních návštěvníků," tvrdí.

Tagy: Bombaj Asie bary

Zdroje: ČTK