Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

O prestižní titul EDEN soutěží 12 destinací

O prestižní titul EDEN soutěží 12 destinací
zdroj: Archiv

Do prestižní soutěže European Destination of Excellence (EDEN), jejímž cílem je zviditelnění méně známých turistických lokalit, se přihlásilo celkem dvanáct destinací z celé České republiky.

Téma letošního ročníku má název Voda – turistický cíl a soutěžící se pokusí zabodovat například s nabídkou vodních sportů, plavbami na výletních lodích, ale třeba i naučnými stezkami, které se nějakým způsobem váží k vodě. Jak totiž název napovídá, turistická nabídka kandidátů musí být založena na přírodních vodních zdrojích.

Projekt European Destination of Excellence (Evropská destinace nejvyšší kvality) vypisuje Evropská komise a zapojeno je do něj více jak dvacet evropských zemí. Agentura CzechTourism je odborným garantem tohoto projektu v České republice.

Název destinace: Baťův kanál
Kdo ji přihlásil? Baťův kanál o. p. s.
Baťův kanál je 53 km dlouhá vodní cesta. Lidé si tu mohou užít výletní plavbu, půjčit si malý motorový člun a nebo dokonce hausbót. Pobyt na vodě lze kombinovat s výlety na kole či návštěvou pamětihodností v okolí. 
www.batakanal.cz

Název destinace: Bystřicko
Kdo ji přihlásil? Město Bystřice nad Pernštejnem
Bystřicko se může pochlubit nevšední drsnou krásou, množstvím vodních toků a nádrží. Díky tomu sem mohou lidé přijet nejen za turistikou, ale i za vodními sporty a nebo za poznáním (např. Svratecká vodohospodářská naučná stezka).
www.bystricko.cz

Název destinace: Litoměřicko
Kdo ji přihlásil? Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p. o.
Na Litoměřicku lidé najdou nížiny při řekách Labe a Ohře i členitou krajinu Českého středohoří. Mezi zdejší lákadla patří například plavba po Labi a nebo cyklistika na Labské stezce. V květnu budou zahájeny plavby po Ohři v Terezíně.
www.litomerice-info.cz

Název destinace: Slezská Harta
Kdo ji přihlásil? Mikroregion Slezská Harta
Stejnojmenná přehrada nabízí ideální podmínky pro rozmanité vodní sporty. Milovníci přírodních památek mohou prozkoumat krajinu v okolí nádrže a spatřit tu tzv. vulkanity (vyhaslé sopky a další pozůstatky vulkanické činnosti).
www.slezskaharta.eu

Název destinace: Bolevecké rybníky
Kdo ji přihlásil? Statutární město Plzeň
Bolevecké rybníky poskytují širokou nabídku vodních aktivit, od koupání v létě až po bruslení v zimě. Destinace nabízí vyžití i tělesně postiženým, kteří mohou využít i nabídku na míru sestavených bezbariérových pobytů. 
www.plzen.eu

Název destinace: Žlutá plovárna – Jizera
Kdo ji přihlásil? SUNDISK
Žlutá plovárna je rekreačně-sportovním centrem, které leží na Malé Skále. Lidé si tu užijí koupání a nebo si mohu půjčit loď či raft a sjet si řeku. Mezi atrakce provozované na suchu patří třeba největší lanové centrum v Libereckém kraji.
www.zlutaplovarna.cz

Název destinace: Železnohorský region
Kdo ji přihlásil? MAS Železnohorský region, o. s.
Milovníci vodních sportů vyrážejí do Železnohorského regionu hlavně kvůli přehradě Seč a dalším vodním plochám. Vodou se inspiruje také další turistická nabídka, například cyklovýlety nazvané příznačně Z potůčků potok, z říčky řeka.
www.maszr.oblast.cz

Název destinace: Křivoklátsko a Rakovnicko
Kdo ji přihlásil? Rakovnicko o. p. s.
Díky Berounce zná tuto lokalitu každý vodák. Nejatraktivnější část vodácké trasy vede právě přes Křivoklátsko a Rakovnicko. Cyklostezka Greenway Berounka – Střela zase provede zájemce po celé řadě zdejších atraktivit.
www.krivoklatsko.cz

Název destinace: Posázaví
Kdo ji přihlásil? Posázaví o. p. s.
Z celého Posázaví mají turisté nejraději právě tu oblast, která je v těsné blízkosti řeky. Jezdí se sem hlavně za vodáckou a aktivní turistikou. Také tady lidé spatří nádherné přírodní scenérie, mezi zajímavosti patří zdejší trampské osady.
www.posazavi.com

Název destinace: Střední Čechy – Polabí
Kdo ji přihlásil? Zlatý pruh Polabí o. p. s.
Milovníkům koupání a vodních sportů se tu nabízí písečná jezera či množství malebných zákoutí kolem Labe. Řeku brázdí výletní lodě a originální atrakcí jsou pak závody Dračích lodí. Rodiny ocení zdejší nenáročný terén.
www.polabi.com

Název destinace: Mostecko
Kdo ji přihlásil? Centrum rozvoje turismu Mostecka
Oblast se chlubí přívlastkem Stovodaté Mostecko. Jsou tu jezera, která vznikla po důlní těžbě v minulosti a s tím se pojí spousta rekreačních možností. Jezero Most, které se ještě napouští, by mělo být druhé největší v Česku.
www.imostecko.cz

Název destinace: Mikroregion Veselsko
Kdo ji přihlásil? Město Veselí nad Lužnicí
I sem míří ti, co mají rádi koupání a vodní sporty. Vyhledávaných je hlavně pět rozsáhlých jezer, která vznikla po bývalé těžbě písku. Oblíbené vodácké řeky jsou Lužnice a Nežárka, k procházce láká třeba naučná stezka Veselské pískovny.
www.veseli.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,560 21,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma