Ostrava chystá Irský kulturní festival

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Osmihodinový koncert završí Irský kulturní festival, který se od 19. do 24. března uskuteční v Ostravě. Akce se koná poosmé, kromě hudby účastníky čekají gurmánské speciality nebo tanec.

Ostravský festival podle něj patří mezi největší v Česku. "Megakoncert loni navštívilo během celého večera přes 4000 lidí," řekl pořadatel Jason Oliver Fitzgerald.

Na hlavní událost irského týdne, která začne v sobotu 24. března v 19:00 v Bonver Aréně (bývalá hala Tatran), je vstup zdarma, lidé mohou dát dobrovolné vstupné, které půjde na dobročinné účely. Na koncertě vystoupí pětice kapel: Acoustic Irish, The Presidents, The Mighty Ghosts of Erin, Mad Dogs McRee a The Kilkennys ze stejnojmenného irského městečka, kteří sklidili v Ostravě veliký úspěch už loni. Tato kapela hraje tradiční irské balady tradičním způsobem.

Kapacita haly omezena

O koncert bývá velký zájem, proto pořadatelé upozorňují, aby lidé přišli raději s předstihem. Hala se otevře v 18:00. "Z bezpečnostních a technických důvodů jsme nuceni kapacitu haly omezit na 2500 návštěvníků," upozornil Fitzgerald.

Festival zahájí 19. března Týden irského jídla v hotelu Brioni ve Stodolní ulici. Ve stejné ulici v klubu Bernie's Irish Pub si budou moci návštěvníci 22. března užít komorní koncert, na němž vystoupí jedna z irských kapel, které letos přijaly pozvání do Ostravy.

Festival má ve znaku trojlístek. "Podle legendy totiž právě na jetelovém trojlístku svatý Patrik při šíření křesťanství v pátém století vysvětloval princip Nejsvětější Trojice," řekl Fitzgerald s tím, že i proto je trojlístek symbolem celého Irska. Svatý Patrik je velkou osobností irských dějin, jeho svátek připadá na 17. března.

Tagy: cestování festival Ostrava tip Irsko tanec

Zdroje: ČTK