Pasažéry neskenovat!

- Cestování autor: red

Hospodářský a sociální výbor EU nedoporučil zavádění takzvaných tělesných skenerů na letištích v unii. Představují prý potenciální zdravotní riziko pro cestující a existují obavy, že by mohly narušovat lidská práva.

Výbor je ovšem jen poradním orgánem a do práce členských států či Evropské komise nemůže přímo mluvit.

Bomba ve slipech

Některé země světa zavádějí tělesné skenery, které kvůli obavám z teroristického útoku zobrazují kontrolovanou osobu jakoby nahou, byť obsluha nepozná její tvář.

Skener má zabránit podobným případům, jako byl pokus o atentát o Vánocích 2009. Tehdy muž z Nigérie propašoval na palubu letadla do Detroitu výbušninu ve spodním prádle.

"Hospodářský a sociální výbor se obává narušení soukromí a základních práv, pokud budou snímky ze skeneru špatně uloženy, nebo by se dostaly na veřejnost," uvedl výbor.

Nebezpečná radiace?

Své obavy přitom dokazuje případem, který se projednával u jednoho z floridských soudů v USA, když pracovníci bezpečnosti získali celkem 35.000 snímků a někdo je bezostyšně vystavil je na internet.
"Připomínáme, že neexistuje žádný jasný důkaz, že radiace, kterou skenery vyzařují, nepředstavuje riziko pro lidské zdraví.

Dokud nebudou tyto obavy úplně vyvráceny, užívání skenerů není doporučeníhodné," dodal výbor a zároveň vyzval Evropskou komisi, aby vypracovala pro skenery jednotná evropská pravidla, protože názory členských států se liší.

Zdroje: ČTK