Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Petrohrad: co byste měli vidět

Petrohrad: co byste měli vidět
zdroj: Archiv

Carské paláce za městem patří k největším turistickým atrakcím Ruska...

Ermitáž sídlící v přepychových prostorách Zimního paláce a v přilehlých budovách, vlastní nádherné sbírky, jejichž součástí jsou mistrovská díla Rembrandtova, španělských mistrů, francouzských impresionistů i postimpresionistů; ale i vzácné kousky pocházející ze Sibiře, centrální Asie, Indie, Persie a Číny. Chybí-li vám v Ermitáži původní ruské umění, vydejte se za ním do Ruského muzea, které ukazuje vše od lidového umění přes ikony až po futurismus a socialistický realismus.

Naproti Admiralitě stojí na špici — Strelce — Vasilijevského ostrova vítězné Rostrální sloupy a Námořní muzeum, které připomínají námořní odkaz Petra Velikého. Nedaleko odtud stojí Kunstkammera hostící sbírku anatomických kuriozit, jinak také první ruské muzeum založené carem Petrem, které je dodnes tou nejmorbidnější turistickou atrakcí ve městě. Půjdeme-li dále po nábřeží, narazíme na Akademii umění a palác knížete Menšikova.
Panoráma uzavírá Petropavlovská pevnost s baštami kolem vznosné Petropavlovské katedrály, v níž odpočívají carové včetně posledních Romanovců, a vězeňské muzeum připomínající temnou stránku minulosti tohoto místa. Za pevnostním příkopem narazíte na městskou zoologickou zahradu a mešitu, které tvoří hranici, za níž se rozkládá rezidenční Petrohradská strana plná secesních budov a bytů proměněných v muzea na památku slavných osobností, které je obývaly; např. operního pěvce Šaljapina nebo bolševického „mučedníka“ Kirova, po němž je pojmenováno souostroví v deltě Něvy. Kirovovy ostrovy jsou s mnoha jezery, na nichž si můžete půjčit lodičku, Kirovovým stadionem a Jelaginským palácem oblíbeným cílem letních výletů.

Film, který byste měli k tématu vidět:
Anna Kareninová z roku 1997
(v hlavní roli krásná a jedinečná
Sophie Marceau)

„Pevninská“ část Petrohradu rozkládající se za řekou Fontankou se skládá ze tří čtvrtí, které určují její charakter: Litějnyj, Smolnyj a Vladimirskaja. K nejpozoruhodnějším památkám této lokality patří katedrála ve Smolném, stojící nedaleko paláce, v němž kdysi sídlila škola pro mladé dámy a odkud bolševici řídili Říjnovou revoluci, a také kousek od kláštera Alexandra Něvského, na jehož hřbitově leží mnoho slavných osobností. Rozhodně si nenechte ujít čtvrť Vladimirskaja s úžasnou atmosférou, bytem Dostojevského, uměleckou kolonií dle adresy zvanou Puškinskaja 10 a pěknou řádkou nezvyklých muzeí.

O kus dál vás čeká jižní předměstí s grandiózní socialistickou architekturou, kterou zde v sousedství carských vítězných oblouků znovu vztyčených v euforii po porážce nacistického Německou například reprezentuje Dům sovětů a Pomník vítězství. Kromě výše zmíněných stojí za návštěvu krásné secesní Vitebské nádraží, železniční muzeum pod otevřeným nebem, nádherný hřbitov či Litěratorskije mostki.

Vyborgská strana táhnoucí se od nábřeží Něvy je podobně průmyslová, za zmínku však stojí ze zcela jiného důvodu. Všichni, kteří se zajímají o revoluční minulost města, by měli navštívit Finské nádraží, na němž vystoupil s projevem po návratu z exilu Lenin a dosud zde stojí jeho vůbec první socha. Kousíček odtud kotví křižník Aurora, restaurovaný ve své původní podobě z roku 1917. Věznice Kresty a Piskarjevský hřbitov jsou ponurou připomínkou obětí stalinských čistek a statisíců lidí, kteří zahynuli během Blokády v době Velké vlastenecké války. Na tragickou, tíživou atmosféru místa dává zapomenout snad jen zdejší buddhistická svatyně.

Carské paláce za městem patří k největším turistickým atrakcím Ruska, obzvláště se to týká Peterhofu a jeho úžasných fontán a Kateřinského paláce v Carském Selu se světoznámou Jantarovou komnatou. Jakkoliv si obě památky zaslouží, abyste jim věnovali celý den, lze výlet do Carského Sela, nemáte-li nic proti rychlým přesunům, zkombinovat s návštěvou paláce a parku v nedalekém Pavlovsku.

Ostrovní námořní základnu Kronštad ve Finském zálivu proslavila v současné době hlavně obrovská party pořádaná každoročně uprostřed léta na opuštěné základně daleko od břehů Petrohradu. Ačkoliv pobřeží Finského zálivu každé léto pravidelně ožívá čilým ruchem několika plážových letovisek, opravdovým lákadlem pro obyvatele města zůstávají lesy, jezera a víkendové dači (chaty) roztroušené po Karelské šíji. Tato oblast kdysi náležela Finsku a boje o ni svádělo i Švédsko, doklady o tom lze najít v nově rekonstruovaném městě Vyborg, ležícím nedaleko finských hranic.

Vězeňská pevnost Šlisselburg u Ladožského jezera dodnes připomíná bolestná strádání vězňů zde držených za carského režimu a její hrdinný odpor v době nacistické blokády. Souostroví Valaam naproti tomu přináší svědectví o staleté řeholní tradici v oblasti ruských jezer rozprostírajících se na severu, jejichž izolace dala vzniknout úžasným dřevěným kostelům na ostrově Kiži na Oněžském jezeře.

To Ladožské je propojeno s vnitrozemskými vodními cestami, díky nimž kdysi tolik prosperoval Novgorod. Novgorodský Kreml, farní kostely a odlehlé kláštery si rozhodně zaslouží, abyste jim věnovali alespoň jeden celý den vašeho putování. Tamější hotely jsou navíc dost laciné a není problém sehnat ubytování na jednu noc.

Zdroj informací: Nakladatelství JOTA

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma