Písek: Výstava k výročí narození režiséra Karla Zemana

- Cestování autor: red

Fotografie a dobové dokumenty z archivu rodiny filmového režiséra a výtvarníka Karla Zemana vystavuje písecká galerie Sladovna; připomíná si tak 100. výročí narození světoznámého filmaře.

Součástí výstavy jsou rovněž plakáty k jeho filmům, které vytvořili čeští a polští výtvarníci; galerii je ze své sbírky půjčil Pavel Rajčan. Návštěvníci na výstavě ve Vysokých trámech mohou zhlédnout i film o Zemanovi a novou poštovní známku.

"Výstava jakoby provází návštěvníky dílem Karla Zemana očima jeho dcery Ludmily a vnučky Lindy. Na každém z asi 50 panelů je šest fotografií, respektive fotoreportáž, které vybraly ze svého archivu, a Rajčanův plakát," řekl kurátor výstavy Jakub Hora.

Filmové plakáty

K vidění jsou třeba plakáty k filmům Na kometě z roku 1970 nebo Ukradená vzducholoď z roku 1967 od Zdeňka Zieglera, či plakát Karla Knechtla k Vynálezu zkázy z roku 1958.

Od Mariana Walentynowicze je na výstavě zase pozvánka na film Král Lávra. Na fotografiích je například zachycena návštěva amerického herce a filmového producenta Kirka Douglase s manželkou u Karla Zemana v ateliéru, nebo skupinová fotografie Zemanova trikového ateliéru. Především starší generaci určitě zaujme fotoreportáž k Cestě do pravěku, kde je například záběr filmového štábu u Baltského moře, kde se část filmu točila.

Součástí vernisáže byla i projekce dokumentu, který k letošnímu Zemanovu výročí natočily Ludmila a Linda Zemanovy. Na požádání ho zájemci mohou vidět po celou dobu trvání výstavy. Přečíst si na ní mohou také nejzajímavější příspěvky světových osobností na mezinárodní konferenci uspořádané k jeho stému výročí. K vidění je i originál známky s podobiznou usměvavého režiséra, která byla 2. listopadu pokřtěna v Ostroměři.

Měsíční turné

Výstava měla premiéru na Anifestu v Teplicích, poté putovala do Prahy a odtud do Ostroměře. Její turné končí za měsíc - 10. prosince v Písku.

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři na Jičínsku. Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Proslul třeba Cestou do pravěku, Vynálezem zkázy či Baronem Prášilem. Byl držitelem řady státních vyznamenání a za své dílo získal mnoho cen a uznání na světových festivalech.

Tagy: výstava Písek

Zdroje: ČTK