Plitvická jezera jsou pokladem na Stříbrném jezeře

- Do světa autor: red

Plitvická jezera jsou nejznámějším chorvatský národním parkem, kde se proháněl i Vinnetou na svém koni. Pojďme se na tyto místa společně podívat!

zdroj: Archiv

Až do osmnáctého století neznámé území

Plitvická jezera byla až do konce osmnáctého století neznámé území. Jméno ,,Plitvická jezera“ bylo poprvé použito až v roce 1777 a to knězem Dominikem Vukasovičem. O sto sedmdesát let později zde byl založen národní park na ochranu unikátních kaskád a v roce 1979 se zařadil do seznamu UNESCO.

Až do poloviny dvacátého století byl park pro turisty uzavřen a když byl turistům vstup umožněn, uskutečnila se o několik let později na území parku velikonoční krvavá bitva. Jednalo se o první vojenský konflikt v rámci Jugoslávské občanské války, který po sobě na některých místech zanechal miny.

zdroj: Archiv

Vodopády, jezera, kaskády i jeskyně

Národní park tvoří přibližně sto čtyřicet vodopádů, několik jeskyň a soustava šestnácti jezer. Ta se rozkládají celkem na pěti řekách, z nichž nejznámější je řeka Plitvica, která vytváří téměř osmdesáti metrový vodopád. Další „nej“ má tento národní park díky Proščanskému jezeru. To je totiž z celého parku položené nejvýše.

V parku naleznete kromě vodopádů a jezer také nejzachovalejší lesy v celé Evropě. Nachází se zde přísně chráněné a nepřístupné lokality endemitů a pralesní rezervace. K vidění jsou bukové, jedlové, smrkové a tisové lesy. Svoji roli zde mají také divoké šelmy jako medvědi, vlci a rysy. Nechybí ani velké množství ryb a raků.

zdroj: Archiv

Smaragdová hladina není trikem filmařů

Zdejší krajinu si vybrali filmaři jako dějiště filmu Poklad na Stříbrném jezeře a samotný Vinnetou se zde proháněl na svém koni. Tyrkysová až smaragdově třpytivá krajina tak není filmařským trikem. A mezi námi, o tom se můžete už přesvědčit sami..

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Tagy: Chorvatsko UNESCO