Plzeň bude Evropským hlavním městem kultury - v roce 2015.

- Cestování autor: Jan Janula

Plzeň se definitivně stala Evropským hlavním městem kultury (EHMK) pro rok 2015. Schválili to dnes evropští ministři kultury v Bruselu. Vedení města to chápe jako obrovskou šanci pro Plzeň nejen v příštích čtyřech letech.

Novinářům to řekl Primátor Martin Baxa (ODS), který dnes před nimi a kreativním týmem a zástupci radnice přeškrtl na billboardu slůvko "kandidát" ze sloganu Plzeň - kandidát na EMHK 2015.

Oslava vítězství

Loni 8. září výběrová komise doporučila jako vítěze právě Plzeň před Ostravou. Na oslavu vítězství si dnes lidé připili v Měšťanské besedě a rozkrojili obří dort s nápisem EHMK.

"Titul znamená nejen to, že ve městě bude více kulturních akcí, ale to, že se rozšíří kulturní infrastruktura i možnosti pro Plzeňany jak trávit volný čas,.

Také sem asi přijede více zahraničních turistů a Plzeňáci budou mít více příležitostí si uvědomit, v jak krásném a úspěšném městě žijeme," řekl primátor. Projekt je podle něj finančně náročný.

"Nebude jednoduché ho ufinancovat, ale ve spolupráci s kolegy radními a zastupiteli určitě najdeme způsoby jak to, co bylo předmětem projektu, naplnit," dodal.

Tagy: EU Plzeň kultura správa

Zdroje: ČTK