Plzeň má turistickou trasu pro vozíčkáře

- Cestování autor: Jan Janula

Plzeň má ode dneška k dispozici první značenou trasu pro lidi upoutané na invalidní vozík. Vede v turisticky velmi vyhledávané rekreační oblasti Bolevecké rybníky, kde vznikly dva zbrusu nové okruhy.

Modrý, Olympijský, který je dlouhý čtyři kilometry, a červený, nazvaný Kolem rybníků, s délkou kolem pěti kilometrů. O jejich vytvoření se zasloužil zejména Klub českých turistů. oznámila Lucie Kaslová z agentury RLA Stallion. 

Peníze ze čtyřlístku

Trasy pro vozíčkáře jsou budovány z výtěžku sbírky na akcích Novoroční čtyřlístek, kde přispěli tisíce turistů.

Olympijský okruh je veden především kolem Boleveckých rybníků, druhý pak směřuje po trase Bílá Hora, Košinář, Senecký rybník, Vydymáček do Bolevce, uvedla Kaslová.

Plzeň je po jižních Čechách a Brně teprve třetí místo v zemi, kde takto značené trasy pro vozíčkáře vznikly. Dostupnost areálu Boleveckého rybníku pro handicapované je poměrně unikátní.

Dárek k výročí

V roce 2005 město upravilo trasu kolem rybníka, takže na ni mohli i lidé na vozíku. Později přibyly bezbariérové vstupy do vody, uvedla Kristina Štěpánová z plzeňské radnice.

"Boleváku bylo v březnu 550 let, takže značené trasy pro handicapované jsou skvělým dárkem," dodala.

Město podle Štěpánové bude trasy pro vozíčkáře také náležitě prezentovat a propagovat. Pozornost zaslouží například i čtvrt kilometru dlouhá historická mohutná zemní hráz Boleveckého rybníku se čtyřsetletými chráněnými duby a původní gotická vypouštěcí štola pod hrází. 

Zdroje: ČTK