Plzeň: Rodeo na divoké vodě

- Cestování autor: red

Nové sportoviště pro jednu z nejmladších vodáckých disciplín - rodeo na divoké vodě - bude mít po několikaletém snažení Plzeň. Díky sbírce mezi vodáky a dotaci města vznikl na náhonu Kalikovského mlýna na Mži takzvaný playspot, který "vyrobí" táhlou vlnu, jazyk nebo vodní válec.

Závodníci ho využijí k tréninku a soutěžím, ostatní vodáci si zde mohou v bezpečném prostředí procvičit dovednosti před jízdou na divoké vodě. Sportoviště se otevře 1. května, řekl Jiří Mrkos z vodáckého oddílu TJ Union Plzeň.

V Plzni je široká vodácká základna - je zde osm sportovních oddílů se zaměřením na vodní turistiku, další jsou v kraji. "Podmínky na trénování zde dosud byly omezené, zcela chyběla možnost trénovat na tekoucí vodě. Nejbližší vodácký kanál je v Praze na Tróji nebo v Českých Budějovicích," uvedl Mrkos.

Klíčovou součástí playspotu je sklopitelné přepažení toku. Vzniká tak jakýsi menší jez, který lze pomocí klapek ovládat a formovat proud do vodního válce, který drží loď na místě. V době, kdy na playspotu nikdo nebude, bude překážka v toku zcela sklopená, takže voda bude plynout normálně dál. Playspot nijak neovlivní ani malou vodní elektrárnu v Kalikovském mlýně, jehož provozovatelé vyšli vodákům při stavbě vstříc.

Rozpočet stavby byl zhruba 700.000 korun. Půl milionem přispělo město, vodáci mezi sebou vybrali přes 200.000 korun a na stavbě odpracovali více než 500 hodin.

Rodeo na divoké vodě se rozvíjí v posledních asi deseti letech. Je to jakási akrobacie ve krátkých obratných rodeových lodích. Závodník musí v časovém limitu předvést ve vodním válci různé figury, které se hodnotí podle množství a obtížnosti, vysvětlil Mrkos. Vodáci proto postavili i zázemí a tribunu pro diváky, aby mohli pozorovat kotrmelce, otočky, piruety a další triky, které závodník na playspotu předvádí.

Nová sportovní atrakce navazuje na rekreační a volnočasové území podél řek. Kalikovský mlýn nabízí lidem sportovní vyžití - hraje se zde squash či bowling, plánuje se další rozvoj objektu i venkovních prostor. Nedaleko mlýnu je cyklisty, chodci i běžci oblíbená alej Kilometrovka, stejně jako relaxační areál u obchodního centra Plaza.

Tagy: Plzeň voda

Zdroje: ČTK