Plzeň: Vzácné želvičky dostaly v zoo jména italských malířů

- Cestování autor: red

Jména slavných italských malířů vybrali sólisté souboru muzikálu a operety plzeňského divadla J. K. Tyla Jiří Untermüller a Stáňa Topinková Fořtová a člen souboru Petr Dudás pro mláďata vzácných jihoamerických vodních želviček terek jednovousých.

V plzeňské zoo se želvičky trochu překvapivě vylíhly v květnu. Zoo je chová už 14 let. Je to s největší pravděpodobností první odchov v ČR, řekl kurátor chovu Tomáš Jirásek.

Přiznal, že narození ohrožených želv bylo překvapení i pro ošetřovatele. Nezpozorovali změnu chování jedné ze samic a to, že nakladla do výběhu vajíčka a zahrnula je zeminou. Jinak by vajíčka nejspíš odebrali a dali do inkubátoru. Báli by se, že v teráriu, kde žijí i kajmani, by mohla mláďata přijít k úhoně. Díky štěstí a možná i díky tomu, že o vše se postarala sama příroda, byl odchov tak úspěšný. V inkubátoru by se zřejmé tolik mláďat nenarodilo, připustili chovatelé.

Plzenští Želví nindžové

Trojice herců a zpěváků plzeňského divadla se při výběru jmen nechala inspirovat animovaným seriálem Želví nindžové, kde mají hrdinové rovněž jména malířů. Na hledání si dali záležet a překvapili tak i pracovníky zoo. Nejen, že si připravili jména pro všech 25 mláďat, včetně deseti náhradních, ale dokonce měli i variantu italských a francouzských jmen.

"Vybrali jsme jména italských malířů od renesance po současnost. Začínáme někde u Giotta, což je počátek italské renesance ve 13. století, a pokračujeme až do 20. století," popsal jeden z kmotr Jiří Untermüller. Šestice mláďat, která zůstanou v chovu zoo, dostala nejvěhlasnější jména - Botticelli, Donatello, Leonardo, Michelangelo, Rafael a Tizian. Ostatní mláďata chovatelé nabídnou kolegům v dalších zahradách.

Většina terek ve světě uhynula

Tereky jednovousé jsou v přírodě vzácné. Neblahý podíl na tom má i člověk, neboť před lety byly želvy z přírody masivně vyváženy do domácích chovů v USA až po desítkách tisíc. Většina ale uhynula, neboť si je pořizovali chovatelé s nulovými nebo minimálními znalostmi, řekl Jirásek.
Mláďata se rodí po téměř tříměsíční inkubaci a okamžitě se snaží dostat do svého prostředí - do vody při březích tůněk a řek.

"Potom se snaží probojovat, jak se dá, jakékoliv sousto rostlin i drobné živočichy doslova hltají, protože musejí přežít do dospělosti," popsal Jirásek. Zpočátku také mláďata rychle rostou. Například plzeňské želvičky měly při vylíhnutí v květnu krunýř přes tři centimetry velký, nyní už měří téměř 12 centimetrů. V dospělosti mají kolem 40 centimetrů, největší exemplář měl až 68 centimetrů.

Tagy: Plzeň

Zdroje: ČTK