Plzeňsko: První letošní pouť přilákala tisíce lidí

- Tip na výlet autor: Nikola Velvarská

Na první letošní pouť v Plzeňském kraji do Úherců dnes přišly hlavně díky pěknému počasí tisíce lidí. Podle organizátorů i zástupců obce je počet atrakcí na pouti už dlouhodobě stejný, ubylo ale stánků se zbožím a pochutinami.

Také návštěvníci mají podle prodejců stále hlouběji do kapsy. Úherecká pouť patří s plzeňskou, domažlickou a klatovskou k největším v kraji.

"Ještě před krizí, před rokem 2008 tu bývalo i 360 stánků, letos asi 130," řekl úherecký starosta Vlastimil Blažek. "Počasí klaplo. Jsme mile překvapeni účastí. Lidé se usmívají. Hodně mě překvapilo, že tu je tak polovina mladých, což je vždycky dobrá známka. I když mají lidé stále méně peněz, jsem rád, že pořád ještě holdují starým českým zvykům," řekl Vlastimil Lagron, který organizuje pouť v obci od roku 1987.

Atrakce jsou podle zákazníků stále drahé

Podle něj není "kolotočářské řemeslo" finančně už zdaleka tak zajímavé jako dříve, kdy lidé byli schopni utratit na pouti hodně peněz, protože nebylo tolik lákadel jako dnes a na poutě se šetřilo. Atrakce jsou podle Lagrona v Plzeňském kraji levnější než jinde, i když návštěvníci poutě si často stěžovali, že jsou drahé. Stále hlouběji do kapsy mají podle stánkařů lidé z vesnic a zejména z příhraničí. Udržet loňské ceny jim umožnila také obec, která jim podle Blažka vyšla vstříc tím, že snížila nájem za zabranou plochu. "V poslední době jsme zlevnili, abychom sem dostali i stánkaře, kteří nabízejí vlastní výrobky, řemesla a oblečení, potraviny a cukrovinky," dodal starosta.

"Lidi projdou okolo stánků, něco si dají k jídlu, děti povozí na jedné dvou atrakcích. Kupní síla je slabá," řekl Blažek. Lagron si posteskl, že poutě strádají také proto, že se rodí málo dětí.

Lidem se dnes a v neděli otevřel unikátní novorománský kostel na návsi, který Úherce převzaly před devíti lety zdevastovaný od církve a nyní ho opravují nadšenci z Nadace na obnovu kostela sv. Josefa. Dosud se jí podařilo sehnat zhruba 8,5 milionů korun, za které opravila střechu a dvaačtyřicetimetrovou věž. "Zhruba dvě třetiny financí poskytlo ministerstvo kultury. Zbývá ještě sehnat dalších 30 milionů korun," řekl předseda nadace Miroslav Píšek. Letos nadace opraví i stropy před oltářem a v postranních lodích, aby na příští rok, kdy oslaví Úherce 800 let, mohli návštěvníci chodit do kostela na naplánované akce.

Tagy: počasí pouť Plzeňsko

Zdroje: ČTK