Podaří se někdy odhalit tajemství Stonehenge?
30. 7. 2011 – 9:06 | Cestování | Jan Janula | Diskuze:
Zbytky megalitického objektu ve Stonehenge ležící poblíž anglického města Salisbury lákají nejen miliony turistů, kteří je každoročně jezdí obdivovat, ale i odborníky. Ti se zase přou o význam a účel této neobyčejné stavby.
Nicméně se jim zatím nepodařilo rozluštit nejen záhadu, k čemu sloužila ale ani i to, jak se pravěkým lovcům s primitivními nástroji podařilo upravit a hlavně vztyčit kolosální kvádry do místy až desetimetrové výšky.
Další otazníky
Před časem se sice kus záhady podařilo archeologům objasnit, avšak jejich objev přinesl i další a další otazníky. Jen asi pět kilometrů od této památky se jim totiž podařilo objevit ostatky zámožného lučištníka, ležícího v hrobě starém 4000 let (nejstarším v Anglii).
Kromě těla v něm nalezli i stovku předmětů, mezi nimi zlaté náušnice, měděné nože a keramiku, což nasvědčuje tomu, že šlo o velmi význačnou osobnost.
I kvůli tomu se pohřbené osobě dokonce přezdívá král ze Stonehenge. To ale není všechno. Antropologové, kteří podrobili tělo pečlivému zkoumání.
Pak prohlásili, že podle všeho jeho držitel pocházel z Alp, pravděpodobně z nynějšího Švýcarska, Německa nebo Rakouska.
zdroj:
tisková zpráva
Alpský horal?
Testy zubní skloviny prokázaly, že se tento muž narodil v Alpách. Na zubech se totiž vytváří různé poměry izotopů kyslíku a právě poměr, který byl zjištěn na tomto chrupu dokazuje, že jde o někoho z Alp," řekl archeolog Tony Trueman.
Co ale nevysvětlil bylo: Kde se ale na tomto území vzal, jakou měl funkci? Šlo o jakéhosi stavebního poradce? Pokud ano, proč se podobné památky nenalezly i na území těchto států?
Spolupracovaly nějak germánské kmeny se těmi, co žili na tehdejším britském území? A takto bychom mohli pokračovat dál.
V každém případě čeká vědce ještě pořádný kus práce, než všechny kamínky zapadnou do mozaiky…