Polovina Čechů pojede na dovolenou do zahraničí

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Na letní dovolenou se letos chystá necelá polovina lidí, většina z nich ji plánuje na jeden až dva týdny a chce volno prožít v zahraničí. Tři pětiny zamýšlejí za dovolenou utratit částku od 5000 do 20.000 korun. Z lidí, kteří si plánují dovolenou, chce necelá třetina využít služeb cestovní kanceláře.

Letní dovolenou má letos v plánu 45 procent lidí, 46 procent uvedlo, že se na letní dovolenou nechystají, devět procent se ještě nerozhodlo. Z dotázaných, kteří už se pro dovolenou rozhodli, si na ni 40 procent vyčlenilo týden, téměř padesát procent si naplánovalo dva týdny. Tři a více týdnů si dopřeje jen osm procent lidí.

Většina chce dovolenou strávit v zahraničí, tuto možnost uvedlo 53 procent účastníků průzkumu. Nejčastěji zamýšlejí odjet do některé evropské země, šest procent míří mimo Evropu. Celkem 43 procent lidí se bude rekreovat v Česku, čtyři procenta se zatím nerozhodla.

Zájezdy s předstihem

Agentura se také zajímala, jakou částku chtějí lidé za dovolenou utratit. Největší podíl uvedl, že za rekreaci dá 5000 až 10.000 korun, tuto možnost zvolilo 32 procent, 30 procent si vyčlenilo až 20.000 Kč, deset procent bude mít k dispozici až 30.000 korun.

Třetina lidí, kteří plánují letní dovolenou, chce využít služeb cestovních kanceláří, více než polovina z nich má v úmyslu nákup zájezdu na poslední chvíli, takzvaný last minute. Podle agentury bylo loni naopak více těch, kteří kupovali zájezdy s předstihem.

Tagy: Dovolená moře Češi zahraničí

Zdroje: ČTK