PORTské z PORTugalského PORTa

- Zajímavosti autor: red

Portská vína mají dlouhou tradici, vytříbenou chuť, jiskrnou barvu a nezaměnitelnou chuť. Asi každý, komu se poštěstilo ochutnat portské víno, dodnes chová na jazyku sladký nádech, který tento vinný mok získal díky nekonečnému sporu evropských velmocí - Francie a Británie. Portské víno, jak sám název napovídá, pochází z Portugalska. V originále je známo pod názvem Vinho do Porto a je produkováno v údolí řeky Douro na severní polovině Portugalska.

Ačkoliv se nám pod pojmem portské víno vybaví sklenička rubínově červeného vína, překvapivě existuje i jeho bílá varianta.

Vinho do Porto je fortifikované, neboli dolihované víno, s vyšším podílem zbytkového cukru, proto je občas uváděno jako dezertní víno. Postup výroby je krapek náročnější, než jsme na to zvyklí u o ostatních vín. Vylisovaný vinný mošt se nechá zkvasit v uzavřených sudech. Po vykvašení poloviny cukru je vylisovaná vinná šťáva přelita do sudů s 70% vinnou pálenkou. Takhle silný alkohol ihned zastaví proces kvašení a tím uchová cukr v silném víně s obsahem 19 až 22% alkoholu u červených odrůd a přibližně 17% u bílého portského.

Portské víno nepřekypuje pouze barvami a vůněmi, má i dlouhou tradici a zajímavou historii. Za vytříbenou chutí portského vína, jež má v rámci Evropské unie svou ochrannou známku původu, nestojí ani tolik myšlenka geniálního jedince jako nouze vinařů. Nekonečný příběh šarvátek mezi Francií a Británií se znovu rozhořel na počátku 18. století, tentokrát o španělské dědictví. Tím se stal dovoz portugalského vína do Británie značně problematickým a mnohé sudy se zkazily při nekonečných celních kontrolách a záškodnických akcích.

Velká sháňka

Proto portugalští vinaři začali svá vína fortifikovat, dolihovávat vinným alkoholem, aby se stala odolnějším a trvanlivějším. Tato „z nouze ctnost“ dala vzniknout výjimečnému vínu, které má na tisíce napodobenin, avšak to pravé se rodí pouze v Portugalsku, v oblasti údolí Douro, které je po Tokajském a Chianti, o nichž jsme již mluvili, třetím nejstarším registrovaným vinařským regionem Evropy.

Po portském vínu bude zvláště letos velká sháňka, poněvadž dle tradic je právě tímto vínem připíjeno na zdraví anglické královně při oficiálních příležitostech. Ta v tomto roce slaví šedesát let své vlády.

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Tagy: alkohol vyroba aut víno Portugalsko