Potápěč Putin objevil v Azovském moři antické amfory

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Po úspěšném naplnění role judisty, lyžaře, potápěče, karatisty, lovce, šoféra, žokeje, objevitele, pilota a hasiče se dnes ruským spoluobčanům, zejména těm s volebním právem, představil premiér Vladimir Putin v úloze archeologa.

Na Tamanském poloostrově se v místě starořeckého sídla Fanagoria ponořil do moře a vyzdvihl odtud dvě amfory staré patnáct století.

Cenný nález objevil premiér dva metry pod hladinou moře. Podle profesorského doprovodu jde o pozůstatky poškozeného nádobí, které antičtí mořeplavci před zakotvením v přístavu vyhazovali z lodi jako nepotřebné harampádí. Putinova trofej rozšíří již beztak bohaté sbírky, které už Putinovi zkušenější kolegové na místě metropole dávného Bosporského císařství našli.

Výprava zapadá do scénaře

Putin po vynoření na hladinu oznámil, že vláda zvýší výdaje na archeologický průzkum a na vysokoškolské studium archeologie. Podle ruských médií jeho výprava na dno kerčského průlivu dobře zapadá do předvolebního scénáře, který Putinův tým sestavil pro parlamentní volby letos v prosinci a prezidentské napřesrok v březnu.

Fanagorii, největší antické sídliště na ruském území, založili někdy v roce 543 před naším letopočtem řečtí kolonisté prchající z Malé Asie před vojsky perského krále. Předmětem zájmu ruských archeologů je Fanagoria od konce 18. století.

Tagy: cestování

Zdroje: ČTK