Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Poznejte Island II.

Poznejte Island II.
zdroj: Archiv

Je obtížné si představit prázdnotu země tak velké jako je Anglie, kde žije jen něco málo přes čtvrt milionu obyvatel (v Anglii žije 48 milionů).

Silnice č. 1, Ringroad, směřuje z Reykjavíku kolem celé země. Z hlavního města rovněž létají letadla do mnoha částí země a vyjíždějí z něho dálkové autobusy. Reykjavík je sice možná nevelkým městem, ale co postrádá na velikosti, tím oplývá na módních barech, restauracích a obchodech a v neposlední řadě na nočním hýření, neboť islandské divoké večírky jsou proslaveny snad po celém světěběhem letních světlých nocí město nikdy neusíná. V nejseverněji položeném hlavním městě na světě najdete rovněž kina, operu, symfonický orchestr a baletní soubor, a navíc ještě obvyklou řadu muzeí a galerií. Reykjavík je skvělou základnou pro výlet ke Geysiru, původnímu gejzíru, který dal jméno všem ostatním podobným horkým pramenům, a k překrásnému vodopádu Gullfoss. Poloostrov Reykjanes je domovem jediného mezinárodního letiště v zemi — Keflavíku, a je tudíž prvním místem, které většina cestovatelů mířících na Island zahlédne. Poloostrov je proslaven hojným výskytem ptactva i velryb, které lze často spatřit u západního výběžku poloostrova.

Za relativně hustě osídleným jihozápadem se rozkládá divočejší krajina — otevřené prostory svěží zeleně ohraničené nedotčenou pobřežní linií červených a černých písčin, jejichž pozadí tvoří truchlivé vršky a hory. Hlavním trhákem západního pobřeží jsou města Borgarnes a Reykholt a venkovská krajina, kde jen stěží najdete nějaké místo nespojované se ságami; čeká na vás farma Keldur, kde se odehrály dramatické scény Njálovy ságy.
Mimo dosah Ringroad leží poloostrov Snæfellsnes s dramatickými výhledy na ledovec na jeho výběžku, který je rovněž jednou z nejlépe přístupných oblastí země, kam míří milovníci vysokohorské turistiky.

Nejdramatičtější scenérie na vás však čekají dále na severozápadu země, v oblasti Západních fjordů, kde se krčí drobné rybářské vesničky na úpatí stolových hor nebo usazené na březích úzkých fjordů, které poskytují účinnou ochranu před zuřivými arktickými bouřemi, které bičují tuto exponovanou část země. Ísafjörður je jedinou osadou ležící v tomto nehostinném kraji a je skvělou základnou pro pěší výpravy do divoké krajiny poloostrova Hornstrandir. Akureyri překrásně situované na konci Eyjafjörðuru je nazýváno hlavním městem severu a je druhým islandským velkoměstem. S řadou barů a restaurací nabízí osvěžení po dlouhém putování malými vesničkami zdobícími severní pobřeží. Je rovněž skvělým výchozím bodem pro výlet na ostrov Grímsey, jedinou oblast země ležící přímo na polárním kruhu a k nedalekému Siglufjörðuru, který byl svědkem sleďového boomu, jenž z kdysi drobné osady vytvořil hybný motor ekonomiky země.

Největší islandskou turistickou atrakcí je jezero Mývatn, ležící jednu hodinu jízdy na východ od Akureyri. Jezero je oblíbeným hnízdištěm mnoha druhů kachen a brodivých ptáků a je obklopeno vzrušující, tektonicky aktivní krajinou oplývající dřímajícími vulkanickými kužely a stále dýmajícími lávovými poli v okolí sopky Krafla, která se naposledy probudila k životu v osmdesátých letech minulého století. Severně od Mývatnu leží malé městečko Húsavík, jedno z nejpříhodnějších míst pro letní pozorování velryb, zatímco dále na východ směrem do vnitrozemí se rozkládá Národní park Jökulsárgljúfur nabízející úžasné pěší túry hlubokými říčními roklemi k nádhernému Dettifossu, nejmocnějšímu z evropských vodopádů.

Na východním pobřeží leží centrum Východních fjordů Egillstaðir a přístav Seyðisfjörður, kde se nachází jediné islandské kotviště mezinárodních trajektů. Zde na vás čekají další skvělé pěší túry — podél pobřeží a fjordů a do vnitrozemí k sopečnému kuželu Snæfell — krajinou s nejsušším a nejteplejším podnebím v zemi. Malé město Höfn ležící v jihovýchodním koutě kraje je dobrou základnou pro výlety k největšímu evropskému ledovci — mocnému Vatnajökullu, který můžete poznávat buď na sněžných skútrech, nebo pěšky v rámci Národního parku Skaftafell. Dále na západ leží ledovcová laguna Jökulsárlón, nabízející neskutečnou příležitost pro plavbu mezi plujícími ledovými krami, které bývaly v minulosti součástí ledovce samotného. Nejvděčnější islandskou dálkovou turistickou trasou je trasa Þórsmörk, která je jednou z nejkrásnějších pěších tras na světě vůbec.

Jižní pobřeží je charakteristické rozsáhlými pásy černých vulkanických pobřežních písčin posetých drobnými vesnicemi, které však naneštěstí leží v krajině s nejvlhčím podnebím v zemi — městečko Vík je přesto vděčným cílem všech milovníků pozorování ptačích kolonií. Nedaleko jižního pobřeží se v moři koupá souostroví Vestmannaeyjar (Ostrovy západních mužů), kam je nejlepší přístup z přístavu Þórlakshöfn. Zde objevíte největší kolonii papuchalků na světě. Souostroví se dostalo na přední stránky všech světových novin, když zde v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vytvořily řady vulkanických erupcí zbrusu nový ostrov Surtsey a když bylo město Heimaey pohřbeno pod lávou a popelem během výbuchu ostrovní sopky.

Islandské pusté vnitrozemí nejsnáze poznáte v rámci organizované výpravy — je mnohem snazší nechat řízení přes lávová pole a nepřemostěné řeky na zkušených řidičích autobusu než s sním potýkat sami. Části vnitrozemí lze rovněž prozkoumat pěšky, a dokonce i když se vydáte na cestu autobusem, můžete kdekoliv cestu přerušit, postavit tábor a nějakou tu chvíli pobýt v pustině sami — tajuplnou krajinu budete sdílet pouze s duchy pradávných osadníků, kteří zahynuli v nemilosrdných, šedým pískem pokrytých lávových pouštích.

Zdroj informací: ROUGH GUIDE, Nakladatelství JOTA

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma