Poznejte ráj na zemi! Stát, v němž lidé nemusejí platit daně ani zdravotnictví

Už jste zaslechli mnohé zkazky o pro Evropana tajuplném sultanátu s názvem Brunej? Pokud vás zajímá, kde přesně tato asijská země leží a kdo byl v její dlouhé historii evropským spojencem, začtěte se s chutí do následujících řádků. Představujeme vám Sultanát Brunej, jednu ze tří zemí světa, kde lidí nemusejí platit daně.
Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí, se rozkládá na ostrově Borneo, v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií.
Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství.
Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun, které při stále nižší těžbě vystačí asi do roku 2015.
Parlament tvořila dvacetičlenná zákonodárná rada, ale pouze do roku 1962, kdy byla rozpuštěna.
Brunej
| zdroj:
ThinkStock
Kam až sahá historie Bruneje?
Od 14. do 16. století byla Brunej součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín.
V 19. století se stala Brunej kolbištěm koloniálních válek, terčem a sídlem pirátů. V roce 1847 uzavřel sultán spojenectví s Velkou Británií a již v roce 1888 se Brunej stala britským protektorátem. V roce 1906 byl zaveden osídlovací systém v zemi. Britové si zakládali své domy a statky a vykořisťovali tak místní obyvatelstvo.
V roce 1959 byla sjednocena země a byla také vytvořena ústava, která zaručovala existenci místní vlády. V roce 1971 byla dokončena politická situace v zemi. Bylo tak dosaženo úplné nezávislosti jak ve věci mezinárodní tak i domácí.
V roce 1967 abdikoval sultán Haji Sir Muda Omar Ali Saifuddienna svou funkci ve prospěch svého syna, pozdějšího sultána Pengiran Muda Mahkota Hassanal Bolkiah.
V roce 1984 přijal sultán také funkci premiéra, ministra financí a zahraničí.
Brunejská vlajka
| zdroj:
ThinkStock
Sultán je i představitelem náboženství
Islám je oficiálním náboženstvím sultanátu Brunei Darussalam. Byl ukotven v místní ústavě. Hlavou islámské víry v sultanátu je jeho sultánská výsost a Yang Di-Pertuan. Islám hraje hlavní roli ve zdejší společnosti.
Náboženské složení obyvatel: islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %, jiné víry 10 %.