Dnes je úterý 13. dubna 2021., Svátek má Aleš
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Poznejte Stockholm

Poznejte Stockholm
zdroj: tisková zpráva

Stockholm je bez jakýchkoli pochybností jedno z nejkrásnějších měst v Evropě.

Stockholm byl postaven na čtrnácti ostrovech, v místech, kde se sladká voda z jezera Mälaren setkává se slanou vodou Baltského moře. K jeho hlavním výhodám patří čistý vzduch a dostatek volného prostoru. Celá třetina městské plochy je tvořena vodními plochami, přičemž stejně velký díl zabírají parky a veřejné zahrady. Najdete zde také první městský park na světě. Leží jen několik minut chůze od středu města a nabízí řadu rozptýlení, ke kterým patří také plavání a rybolov. Místní široké ulice jsou lemovány elegantními budovami, jejichž fasády se často odrážejí v hluboké modré vodě. Nábřeží jsou často dlážděna a lemována poklidně se pohupujícími hausbóty. Stockholm je však zároveň také moderní metropole s vyspělým průmyslem, futuristicky vyhlížejícími mrakodrapy a rušným životem.

Moderní centrum je doslova konzumním rájem. Najdete v něm množství stylových obchodů a nepřeberný počet barů a restaurací. V přepočtu na jednoho obyvatele jich zde najdete nejvíce ze všech evropských metropolí. Obyvatelé Stockholmu si velmi potrpí na vysoký životní standard a důsledně sledují kvalitu života ve svém městě. Za své takřka posvátné právo považují například také volná místa ve voze podzemní dráhy nebo dostatek prostoru i na té nejrušnější obchodní ulici. To je jeden z důvodů, proč je švédské hlavní město považováno za jedno z nejpříjemnějších míst v celé zemi.

Pokud se na Stockholm podíváme z větší vzdálenosti, velmi záhy pochopíme, na jak geograficky neobvyklém místě se město nachází. Je celé obklopeno vodními plochami, a ačkoli o dopravu se tu v dostatečné míře a zcela spolehlivě starají vlaky a autobusy, rozhodně stojí za to vydat se po klidné hladině jezera Mälaren nebo k nedalekému souostroví. To je tvořeno — vcelku neuvěřitelnými — dvaceti čtyřmi tisíci ostrovy, z nichž některé jsou sotva větší než kus skály. Celá tato oblast působí jako volně se rozpadající pevnina postupně ustupující chladným vodám Baltského moře. Jde o ráj letních návštěvníků města, kteří se do této velmi snadno přístupné oblasti vydávají přímo z centra.

Takřka k povinnostem patří také návštěva jezera Mälaren ve vnitrozemí, vikingského ostrova Birka, kde je možné si prohlédnout pozůstatky nejvýznamnějšího švédského středověkého obchodního centra a nepřeberné množství neobyčejně zajímavých nálezů. K oblíbeným cílům řady turistů patří rovněž Drottningholm, královské sídlo pocházející ze sedmnáctého století a ležící přímo na břehu jezera. Při cestě kolem jezera Mälaren můžete velmi snadno navštívit také velkolepý hrad Gripsholm u Mariefred. Během jednodenního výletu ze Stockholmu je možné spatřit starobylé dřívější hlavní město Švédska a středověké univerzitní město Uppsala, stejně jako nejstarší švédskou vesnici Sigtuna, kde na vás čeká řada zajímavých překvapení. Patří k nim rozhodně i kameny s runovými nápisy a pozůstatky několika polozbořených kostelů. Na obě posledně zmíněná místa se dostanete vcelku snadno jedním z pravidelně a často jezdících vlaků vyjíždějících ze stockholmského hlavního nádraží nebo — podstatně romantičtěji — lodí. Västerĺs leží na břehu jezera a je naprosto jedinečnou směsí staré a moderní výstavby. Najdete tu mimo jiné královský pohřební pahorek ze šestého století a řadu dalších zajímavostí, za kterými se rozhodně vyplatí cestovat jedním z pravidelných vlakových spojů ze Stockholmu.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,970 26,070
USD 21,850 21,990
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma