Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Poznejte Stockholm III.

Poznejte Stockholm III.
zdroj: tisková zpráva

Nejstarší část Stockholmu tvoří tři ostrovy – Riddarholmen, Staden a Helgeandsholmen.

Jedná se o shluk historicky více i méně významných budov pocházejících převážně ze sedmnáctého a osmnáctého století a lemujících starobylé středověké uličky. Právě zde vybudoval Birger Jarl v roce 1255 mohutné opevnění, což je událost, která je všeobecně považována za počátek města. Existuje celá řada různých verzí výkladu jména „Stockholm“, ale nejpravděpodobnější je, že toto slovo vzniklo ze spojení švédských slov znamenajících „ostrov zbavený stromů“. Ostrov, na kterém v současnosti  najdete Gamla Stan, byl totiž v dávné minulosti údajně zbaven stromového porostu, který musel ustoupit nové osadě. Je pravda, že dodnes se běžně používají slova holm (ostrov) a stock (dřevo).

Velmi dobrou představu o stockholmském středověkém městě si můžete udělat při návštěvě skvělého Medeltidsmuseum, muzea, které najdete na severní straně mostu Norrbron a Riksbron, po kterých je možné se dostat ke Gamla Stanu.

Ačkoli Gamla Stan (Staré město) leží pouze na největším ostrově Staden, toto označení se obvykle vztahuje na ulice a budovy na všech třech ostrovech. V minulosti bylo Gamla Stan především dělnickou čtvrtí, ale postupně se změnilo v turistické centrum s řadou velmi příjemných míst vhodných k procházkám. V tomto ohledu vyniká zejména oblast kolem Kungliga Slottet (královský palác), Riksdagshuset (budova parlamentu) a Storkyrkan (katedrála). Centrální část – nejlépe se k ní dostanete po mostech Norrbron nebo Riksbron – je změní velkolepých budov  a vysokých kostelů lemujících úzké uličky. Některé z neuvěřitelně úzkých průchodů vedou ke strmým schodům stupajícím vzhůru podél stěn různě pokroucených domů poznamenaných časem. Vysoké tmavé stavby byly v minulosti převážně majetkem bohatých místních obchodníků, jejichž bohatství se dodnes jasně odráží ve zdobených vstupech a na portálech nesoucích rodové erby. Hlavní náměstí Starého města je Stortorget, velmi působivý shluk vysokých kamenných budov s fasádami v pastelových barvách a různě nakudrlinkovanými štíty. Tato místa byla svědkem jedné z nejkrvavějších středověkých bitev. Odehrála se tu totiž stockholmská krvavá lázeň.

Procházkou po Starém městě můžete strávit dlouhé hodiny, ale buďte připraveni, že zdejší atmosféra již dávno nedýchá středověkem. Ulice jsou zaplaveny turistickým zbožím a takřka na každém kroku se vám nabízí a podbízí nějaký obchod se starožitnostmi, galerie nebo „stylová“ sklepní restaurace. Není nijak překvapivé, že bydlení v této části města je velmi exkluzivní a samozřejmě drahou záležitostí. Na západ od Gamla Stan leží maličký ostrov Riddarholmen, na kterých najdete Riddarholmskyrkan, jeden z nejkrásnějších stockholmských kostelů, místo odpočinku celé řady švédských králů a královen, a také barokní Riddarhuset, připomínku slavných dob švédské aristokracie.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma