Přijďte se rozloučit s Mojou! Legendární gorila z pražské zoo odcestuje do Španělska

- Zajímavosti autor: red

Pražská zoo přichystala na neděli 2. října rozloučení s gorilou Mojou, prvním gorilím mládětem odchovaným v nejnavštěvovanější české zoologické zahradě. Moja dostane od zaměstnanců na cestu do španělského přírodního parku Cabárceno speciální pas a rozloučit se s ní přijde i zpěvačka Lucie Bílá. Informovala o tom mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Lucie Bílá se stala interpretkou Mojiných příběhů na pohádkových CD Moja a páv a Moja, Tatu a tiplíci. Ty vznikly na základě stejnojmenných knih Miroslava Bobka a Terezy Šefrnové. Kromě zpěvačky popřeje gorile do dalších let prostřednictvím videozáznamu také její kmotra Dagmar Havlová.

Pro návštěvníky bude připraven kalendář na rok 2012 a speciální pohlednice s Mojou, které bude možno orazit otiskem jejího prstu. Program se ponese ve španělském duchu.

Atmosféru dokreslí taneční ukázky flamenka či prodej speciálních dětských drinků Mojito. Vše vyvrcholí v 16:00 maškarním Plesem zvířat ve Vzdělávacím centru.

Moja a její rodiče Kijivu a Richard

Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

Nyní míří do přírodního parku Cabárceno na severu Španělska, jenž vznikl asi před 20 lety. Získá tam partnera, který pochází z volné přírody. Pražská zoo doufá, že s ním Moja přivede na svět geneticky hodnotné potomky. Termín odchodu na první polovinu října je nastaven kvůli březosti gorily Bikiry, která očekává potomka někdy na konci roku. Chovatelé chtějí Moju odvézt s dostatečným časovým předstihem.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Tagy: Praha zoo gorily

Zdroje: ČTK