Prohlédněte si historii intimní hygieny - zámek Kozel zve na výstavu

- Zajímavosti autor: red

Unikátní výstavu nočníků, klozetů a dalších nádob intimní hygieny dřívějších obyvatel hradů a zámků představuje výstava Od nočníku ke klozetu na zámku Kozel nedaleko Plzně.

Výstava poprvé v takové šíři prezentuje předměty intimní hygieny, které pocházejí ze státních hradů a zámků z celé republiky, řekla dnes Alena Černá z plzeňského památkového ústavu. Expozice je přístupná do 2. října v Modrém salonu zámeckého areálu.

Důmyslná řešení našich předků

"Návštěvníky určitě zaujme, jak naši předkové důmyslně vyřešili celý problém intimní hygieny. Předměty leckdy vypadají jako kus nábytku, zařizovací předmět. Teprve, když odklopíme víko, zjistíme, k čemu vlastně sloužily," popsala. Kromě velké sbírky porcelánových nočníků představuje expozice přenosné zámecké toalety. Jen málokdo by při zběžném pohledu například hádal, že pod polstrovaným sedákem elegantní modro-bílé pohovky se skrývá otvor toalety, nebo že přenosný záchod je ukrytý ve zdobené dřevěné truhlici. Některé toalety s uzavíratelnými víky jsou skryté v taburetkách či křeslech. Kromě otvoru pro použití toalety mají jednotlivé kusy i mechanismy, aby služebnictvo mohlo vynést obsah klozetů.

Památkáři připouštějí, že některé porcelánové předměty osobní hygieny se snadno zamění s předměty pro zcela jiný účel. "Je tam i řada dalších zajímavých zařízení - třeba osobních potřeb dam, které leckdy překvapí skutečností, že jsou natolik řemeslně a zdobně provedeny, že jsou zaměnitelné třeba i s jídelním nádobím, připomínají omáčníky nebo polévkové nádoby," poznamenal David Růžička z památkového ústavu k dobře utajeným nočníkům.

Nejde o lacinou senzaci

Výstava podle něj není honbou za lacinou senzací, ale svým uspořádáním nabízí chronologický pohled na vývoj hygienických zařízení a s přístup našich předků k hygieně. Ve vitrínách jsou tak například k vidění bohatě zdobené džbány, umyvadla, bidety, nechybí ani kolekce porcelánových nočníků s erby šlechtických rodů. Vzácná je kolekce osobních hygienických zařízení následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este.

Výstava, jež představuje převážně předměty z 19. století, je podle Černé jedním z výstupů výzkumného projektu památkového ústavu, který je zaměřen na odborné vyhodnocování a systematické zpracovávání mobiliáře ze státních památkových objektů. Důkladně se mimo jiné zpracovávají i druhové skupiny předmětů, jako jsou koberce, hudební nástroje, nábytek nebo právě hygienické potřeby.

Tagy: výstava kultura hygiena

Zdroje: ČTK