První soukromá vesmírná loď odstartovala do vesmíru

- Zajímavosti autor: red

AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. První soukromá vesmírná loď dnes úspěšně odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě a zahájila tak novou éru vesmírných letů. Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon, který míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Pokud proběhnou úspěšně testy manévrů na oběžné dráze, měl by se Dragon připojit k ISS v pátek.

Modul Dragon bez lidské posádky vlastní soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že po odstavení raketoplánů by SpaceX a další čtyři soukromé firmy mohly k ISS dopravovat materiál a časem také astronauty.

NASA se těší na budoucí spolupráci

Modul Dragon bez lidské posádky a 54 metrů vysokou raketu Falcon 9 vlastní soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že po odstavení raketoplánů by SpaceX a další čtyři soukromé firmy mohly k ISS dopravovat materiál a časem také astronauty.

Americké astronauty nyní vynášejí na ISS ruské rakety za 60 milionů dolarů (1,18 miliardy korun) na osobu. Materiál na ISS také dopravují Rusko, Evropská unie a Japonsko.

SpaceX založil a řídí internetový podnikatel Elon Musk. SpaceX a další společnost Orbital Sciences mají již kontrakty celkem za 3,5 miliardy dolarů na dopravu materiálu na ISS. SpaceX je také jednou ze čtyř firem, které by chtěly časem dopravovat do vesmíru lidi.

Dragon dopraví na stanici asi půl tuny potravin, vody a vybavení. Zpět na Zemi se vrátí se 660 kilogramy materiálů z vědeckých pokusů a s dalším zařízením. ISS opustí 31. května a přistane v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.

Tagy: USA ISS vesmír

Zdroje: ČTK