Putování po poutních místech

- Cestování autor: Jan Janula

Tři poutní místa ve Zlínském kraji - Velehrad, Svatý Hostýn a kostel Narození Panny Marie ve Štípě - se možná stanou součástí sítě poutních stezek Evropy. Z České republiky je mezi takovými místy zatím pouze Praha.

Pro celou východní Moravu by to znamenalo velkou prestiž, zvýšení turistické atraktivity regionu i prezentaci na významných mezinárodních veletrzích, řekl  Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Evropské stezky

Zlínský kraj v uplynulých dnech navštívili zástupci italské organizace I Cammini d'Europe (Poutní stezky Evropy). "Snahou této organizace je rozšiřování sítě poutních stezek a jejich využití k poznávání kultury a historie.

Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu považují za událost významnou pro celou Evropu, Velehrad pak za unikátní místo, které by měli Evropané rozhodně znát," poznamenal Urbanovský. Už nyní Velehrad každoročně navštíví přibližně 200.000 lidí.

Mezi poutní stezky Evropy patří například takzvané Svatojakubské trasy vedoucí Evropou do španělského města Santiago de Compostela, Via Francigena, tedy cesta Franků ke svatému Petrovi, která směřuje do Říma, nebo skandinávské stezky krále Olafa II. Svatého.

"Spolupráce má několik rovin. Jednou z nich je marketing a propagace - Zlínský kraj se dostane do povědomí evropských poutníků a milovníků historie a kultury. Současně nám nabídli i partnerství v evropském projektu, který je zaměřený na budování kulturních stezek Evropy.

Až na Svatý Kopeček

K putování po poutních stezkách Evropy nevedou totiž jen náboženské pohnutky - jsou velmi často vyhledávány milovníky historie nebo poznávací turistiky," uvedl Urbanovský.

Ve Zlínském kraji je vybudována přes 60 kilometrů dlouhá poutní trasa mezi Velehradem a Svatým Hostýnem. Po cestě je rozmístěno 25 dřevěných přístřešků s turistickými, poutnickými i náboženskými informacemi.

Na panelech je kromě místopisných informací napsáno, kolik kilometrů má poutník za sebou a kolik před sebou a jména dárců. Jsou na nich také citáty z bible, které vybral arcibiskup Jan Graubner. Trasa je od roku 2010 napojená i na Svatý Kopeček u Olomouce.

Zdroje: ČTK