Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Putování za španělskými víny, aneb Barros není Baroš

Putování za španělskými víny, aneb Barros není Baroš
zdroj: Archiv

Španělsko je mezi vinařskými zeměmi v mnoha ohledech výjimečné, třeba tím, že většina vín - kromě stolních - je barikovaných, což jim dodává nejen buket tropického ovoce, ale i bohaté aroma a tmavě rudou barvu.

Asi nejznámější lokalitou je oblast Rioja, nicméně o té se už napsalo tolik, že její další zviditelňování by už bylo nošením dříví do lesa. Jsou ovšem i další místa, kde vzniká výjimečný mok a o nichž se už zase tolik neví.

Tajemná Extremadura

Jednou z nich je například oblast Extremadura, ležící až u hranic s Portugalskem. Klima má ovšem více než příznivé, teplo (až 24 stupňů) je až do konce listopadu, tak místní vinaři nemusí pospíchat se sklizní a mohou si počkat, až hrozny dosáhnou maximální plnosti.

Pokud jde o odrůdy, vede celkem jednoznačně místní „specialita“ tempranillo, jinak zde najdeme jak ty další v Evropě běžně pěstované (Cabernet-sauvignon, Merlot), ale  třeba i syrah, který je spíš doménou Jižní Ameriky či dalších zámořských států.

I když má poněkud odlišné vlastnosti a nedosahuje možná až takové plnosti, zrání v barikových sudech spojené s použitím moderních technologií a péče zaměstnanců tento handicap obvykle dožene.

Nesmíme opominut ani výtečný sekt, ten si v ničem nezadá s pravým šampaňským, podle některých somellierů ho některé značky dokonce předčí - nehledě na to, že jsou nejméně o polovinu levnější!

Vína zdroj: Archiv

Brno znají i ve Španělsku

Pojmenování Cava se používá pro všechny sekty zde vyrobené bez rozdílu značky, odrůdy či oblasti. Jednu věc ale mají společnou, a to je vybraná chuť a lehká perlivost, bublinky při pití jemně šimrají v krku i ústech.

Jedno z nejlepších vinařství (nejen) v  této oblasti Lar de Barros, leží v okolí městečka Amendarello. Jde o typicky rodinný podnik, kromě vína se věnuje i pěstování a výrobě oliv a hotelnictví, patří jim dokonce i stadión, kde se konají býčí zápasy!

Jeho spolumajitel David přiznal, že zná nejen našeho fotbalistu (jméno Barros nás původně přimělo k domněnce, jestli se nedal na vinařství)  ale i Česko, hlavně díky tomu, že jeho víno několikrát zvítězilo v mezinárodní soutěži Festwine, jejíž výsledky se každoročně vyhlašují v  brněnské Vinné galerii (www.vinnagalerie.cz).

A právě ta nabízí i další výtečné značky - Lar de Barros Blanco Macabeo 2004 a Lar de Barros Rosado Syrah 2004. Ty se vyznačují nejen svými vlastnostmi, ale i příznivou cenou, která začíná už od 200 korun za láhev.

Spolumajitel zdroj: Archiv

 

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma