Římské Koloseum zachvátí "virtuální" požár

- Cestování autor: red

Jedna z nejznámějších starořímských památek italské metropole Koloseum se o víkendu octne v plamenech. Nepůjde však o skutečný oheň, ale o virtuální instalaci umělecké dvojice z Dánska a Argentiny. Její příprava trvala čtyři roky. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Umělci Thyra Hildenová a Pio Diaz již v rámci projektu s názvem City On Fire - burning the roots of western culture (Oheň - pálení kořenů západní kultury) "spálili" několik významných světových památek v Německu, Dánsku nebo Jižní Koreji. V Římě již virtuálně hořela slavná fontána di Trevi. Osmačtyřicet metrů vysoký amfiteátr je však prý jejich dosud největší pamětihodností.

"Ohnivá" show se bude konat v nočních hodinách od pátku do neděle. Umělci ji vytvoří promítáním záznamu skutečného požáru v reálném měřítku pomocí projektorů. Jeho digitální manipulací pak chtějí dosáhnout efektu poryvů větru. Virtuální oheň chtějí vést z vnitřku budovy, plameny by měly šlehat i z oblouků kolosea.

Realistické instalace vyděsily pozorovatele

Podle kurátora instalace Gianniho Mercuria chtějí umělci poukázat na křehkost a pomíjivost lidských výtvorů včetně "významných budov, které jsou považovány za symboly věčné kultury," řekl.

Instalace jsou tak realistické, že podle ANSA v minulosti vyděšení lidé volali požárníky.
Koloseum bylo postaveno koncem prvního století. Je to největší amfiteátr, jaký byl v římské říši vybudován.

Podle starověkého římského dějepisce Cassia Dia z 3. století zachvátil velký požár Koloseum v roce 217 po zasažení bleskem. Shořela tehdy horní dřevěná patra. Budova pak byla dlouho opravována.

Tagy: požár Řím

Zdroje: ČTK