Růže z Kolumbie

- Cestování autor: red

Asi jen málokdo z těch, kdo koupí své vyvolené k Valentýnu kytici růží tuší, že může pocházet až z daleké Kolumbie, která je druhým největším exportérem této krásné květiny na světě - hned po Nizozemsku.

Ta se pěstuje  převážně ve sklenících, a to v ideálního klimatu - ve 2500 metrech nadmořské výšky a průměrné teplotě 13 stupňů Celsia. Proslavená je  především červená růže Freedom, která je ceněná i pro svou velikost a trvanlivost.

Růže či kokain?

Trh s květinami představuje pro tuto stále ještě nepříliš bohatou zemi příjem ve výši jedné miliardu dolarů (asi 18 miliard Kč) a zaměstnává téměř 200.000 lidí, uvádí kolumbijská asociace exportérů růží.

Celých 15 procent celoroční produkce pak je exportováno ke příležitosti svátku Svatého Valentýna. Růže jsou umísťovány do dlouhých kartonových krabic a téhož dne zaslány a letiště.

Tam musí každá krabice projít skenerem, aby se zjistilo, zda uvnitř není ukryt kokain, což  je klasická technika některých překupníků drog.

Růže jsou pak ještě baleny do plastických přikrývek, aby se zabránilo jakémukoli tepelnému šoku při transportu. Všechno se dělá ručně, aby se vzácné zboží nepoškodilo.

Letadla plná květin

Z kolumbijské metropole v sezoně denně startuje téměř 30 letadel naložených květinami. A nic není ponecháno náhodě: pěstitelé dodávají květiny odpoledne a ty ještě téhož večera letí.

Růže ráno přistanou v Miami a během dne mohou být rozděleny a putovat do svých konečných destinací. Některé kamiony, chlazené na čtyři stupně Celsia, pojedou až do Kanady.

I přes velkou vzdálenost je pro pěstitele velmi atraktivní i Evropský trh. "Je tu kultura denní spotřeby květin, zatímco ve Spojených státech lidé květiny kupují jen ke svátkům.

Švýcar vydal v roce 2009 za květiny 82 eur (téměř 2000 Kč), avšak Američan jen 21 eur (asi 500 Kč)," vysvětluje viceprezident asociace exportérů květin Richard Franklin.


Zdroje: ČTK