Sandringham: Královské Vánoce

- Cestování autor: red

Sandringham v severovýchodní Anglii je především znám jako panství, kam jezdí na Vánoce britští králové.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V místním zámku jsou ale také doklady sběratelských vášní nynějšího královského páru - sbírka skládaček puzzles, které tu skládá královna Alžběta II., a karikatury královské rodiny, které shromažďuje její manžel, princ Philip. V nedalekém muzeu zase vystavují autíčko, ve které jezdil jako dítě princ Charles.

Sandringham v hrabství Norfolk je spolu se skotským zámkem Balmoral jediným sídlem, které je soukromým majetkem britských králů - na rozdíl od Buckinghamského paláce nebo hradu ve Windsoru, které jsou majetkem koruny a monarcha s nimi nemůže nijak nakládat. Není tedy divu, že zde královna s oblibou tráví aspoň dva měsíce v roce.

Královský pár sem přijíždí na Vánoce a zdrží se obvykle šest až osm týdnů do února, řekla manažerka sandringhamského panství Helen Walchová. "Není výjimečné ji tu normálně potkat, třeba na procházce se psy. Jezdí sem i proto, že tu má soukromí a lidé ji nechávají na pokoji," dodala.

Tradice vánočního projevu

Jako první si Sandringham obklopený velkým parkem v 19. století oblíbil tehdejší princ z Walesu a pozdější král Edward VII. Syn královny Viktorie a známý bonviván dům koupil a v roce 1870 nechal přestavět podle svých představ do nynější podoby.

Začal zde také trávit Vánoce. Jeho nástupce, král Jiří V., pak zavedl další tradici - vánoční projev, který se stal neodmyslitelnou součástí britských Vánoc. Od roku 1932 tu promlouval k národu na Boží hod dopoledne v přímém rozhlasovém přenosu. Proslovy královny Alžběty II. přenáší i televize a natáčejí se dopředu.

Pravidelnou součástí královských Vánoc je i mše v místním venkovském kostele Máří Magdaleny. Královská rodina chodí na vánoční bohoslužbu vedlejším vchodem a sedí stranou ostatních farníků. "Ale někdy přijde královna bez ohlášení i jindy. To pak vejde hlavním vchodem a sedí v přední lavici s ostatními," uvedla Walchová.

Kate poprvé v panství

Na letošní Vánoce budou mít Sandringham nového hosta - přítelkyni prince Williama Kate Middletonovou, která sem byla pozvána poprvé. Její návštěva je předzvěstí toho, že se William s Kate v dubnu příštího roku vezmou. Do té doby ale bude muset Middletonová vymyslet, co královně k Vánocům dá. Alžběta II. prý nemá ráda plýtvání a vzkázala hostům, aby jejich dárek byl vtipný a hlavně aby nebyl dražší než deset liber (asi 280 korun).

Sandringham je z architektonického hlediska značně různorodou směsicí stylů a není úplně jasné, co poměrně rozlehlá stavba vlastně je. Královská rodina zdůrazňuje, že to není palác ani zámek, ale venkovský dům. Mnohem působivější než dům je ale park s jezírky, sochami a alejemi a také se třemi náhrobky s nápisem se jmény a nápisem "věrní královnini průvodci", pod nimiž jsou pohřbeni její oblíbení psi.

V roce 1977 královna rozhodla, že v době, kdy v Sandringhamu není, bude otevřen veřejnosti. Milovníci monarchie se tak mohou za 11 liber potěšit pohledem na salony, kde má královská rodina vánoční stromeček, kde se dívá na televizi anebo kde si pouští filmy - v plesovém sále, kde je promítačka instalována na někdejším balkoně pro hudebníky.

V salonu je také velký stůl potažený zeleným plátnem, kde královna skládá puzzles. O královně se ví, že se věnuje této kratochvíli a puzzles sbírá. V Sandringhamu je tak vystaven exemplář, který dostala v roce 1993 od jednoho londýnského výrobce puzzles a který zachycuje členy její rodiny. Krabice nemá výsledný obrázek, protože královna pak považuje složení puzzles za příliš jednoduché.

Stovky karikatur

Sběratelem je také její manžel. V plesovém sále je nyní vystaven zlomek stovek karikatur o královské rodině, které sbírá už několik desetiletí. V bývalých stájích přestavěných na muzeum si zase přijdou na své fanoušci monarchie, kteří mají zároveň rádi auta.

Muzeum nabízí vysloužilé dopravní prostředky z královských garáží - od vozu Daimler Phaeton z roku 1900, který byl prvním autem v majetku britských králů, po Rolls-Royce Phantom používaného v letech 1961 až 2002.

Ani královské děti nejezdily v obyčejných šlapacích autíčkách. Potvrzuje to elektrické závodní vozítko z roku 1955, ve kterém jezdil následník trůnu princ Charles, nebo Aston Martin v poloviční velikosti, který dostali jeho synové William a Harry.

Tagy: Anglie

Zdroje: ČTK