Dnes je čtvrtek 29. září 2022., Svátek má Michal
Počasí dnes 13°C Dešťové přeháňky

Ski amadé: tajemství veleúspěšné lyžařské oblasti

Ski amadé: tajemství veleúspěšné lyžařské oblasti
zdroj: tisková zpráva

Lyžování v Alpách je jednou z českých kratochvílí, ze které se radují i okolní hornaté země – přináší jim totiž zákazníky a peníze. Potvrzují to rostoucí statistiky, přičemž ruce si mnou zejména v oblastech nejsnáze dostupných z Česka. Statisticky veleúspěšným regionem je rakouské Ski amadé v okolí Salcburku. V čem je tak přitažlivé?

Díky sotva pětihodinové vzdálenosti z okraje Prahy se dá do Ski amadé vyrazit i na víkend. Dvou - a vícedenní skipas přitom pokrývá 860 km sjezdovek v 5 velkých regionech, které lze s trochou autoturistiky i vzájemně kombinovat.

Vyhlášená oblast

Na velkých oblastech je nepříjemné, že na těch nejlákavějších místech se dokáže koncentrovat až přílišné množství lidí a ruchu vůbec, a naopak milé, že mívají vždy i svá klidná, spolehlivě poloprázdná zákoutí.

Jako každá vyhlášená oblast je Ski amadé  hojně navštěvovaná a na nejfrekventovanějších místech v sezóně je ruch určitě za hranicí vkusu  fajnšmekra, pečlivě vyzobávajícího třešinky liduprázdných a prostorných sjezdovek.

Velká rozloha koncentruje lyžaře na stále tatáž známá místa a ta zdánlivě méně atraktivní zejí příjemnou prázdnotou. Ohromně široké, přesto v sezóně zaplavené sjezdovky (a pro delší pobyt ale poněkud fádní) ve Flachau tak kontrastují se subtilnějšími, ale zapomenutými v Hochkönigu.

Epicentrem se dá nazvat i Wagrain, Schladming nebo Bad Hofgastein, naopak „sami“ se ocitnete v nevýrazném, ale perfektním Graukogelu v Bad Gasteinu nebo nad Alpendorfem na opačném konci „sportweltové“ houpačky.

Lesy pomáhají a chrání

Ze Sportweltu je přitom ještě atraktivnější výše položené a sportovnější Zauchensee, ale právě pro velmi slušný výběr dlouhých, širokých a přitom akorátně strmých sjezdů, dobrou dostupnost a ubytovací kapacitu je živěji mezi Wagrainem a Flachau.

Na svazích je vidět překotná modernizace lanovek, často se tu člověk vozí na moderních 6- a 8sedačkách, nezřídka s bublinou. Co do tempa obnovy lanovkového parku je Ski amadé zcela srovnatelné s konkurenty z Rakouska i Itálie.

I když – jako téměř všude – občas nějaký ten historický kousek lanovky uvidíte. Hlavně v okrajovějších částech ještě nezmizely vleky ani sedačkové lanovky staršího data výroby, ale možná díky nim je v takových místech příjemně pusto. Chvála jim!

Většina terénu je relativně chráněna proti nepřízni počasí lesními porosty. Druhou stranou téže mince je nižší nadmořská výška, a tedy větší náchylnost na oblevy.

V tomto má navrch snad jen Gasteinertal s malým a prvotřídním Sportgasteinem (až 2 686 m n. m.), ale dvoutisícovou hranici přesahují vlastně všechny zdejší vrcholy. Na opačném konci žebříčku je Hochkönig, kde se nad 2 000 m n. m. nesvezete vůbec.

Přívětivé ceny

Ceny jsou přívětivé a vyrovnané – nemusíte přemýšlet, jestli se ve vedlejší chatě nenajíte levněji. Z relaxačního aprés-ski vyžití se nabízí akvapark se saunami (Wasserwelt Amadé, Wagrain) a především obrovské termální lázně (Alpentherme, Bad Hofgastein nebo Felsentherem, Bad Gastein).

Nejbližšími konkurenty tohoto giganta jsou údolí Zillertal a pak hustě lanovkami zastavěná oblast Kitzbühel – Skiwelt Wilde Kaiser. Zillertal se může pochlubit ještě většími, kompaktními středisky, než má Ski amadé a zároveň je tam méně dojíždějí mezi nimi.

Sněhovou pojistkou již tak spolehlivého Zillertalu a atrakcí sám o sobě je i ledovec Hintertux. Ve Ski amadé je v průměru přeci jen o něco levněji a při odpoledním návratu sjedete až do údolí na lyžích, zatímco na většině míst Zillertalu musíte dolů kabinkou. Výhodou Kitzbühelu a jeho okolí je možnost projet jeho oblast téměř „bez sundání lyží“.

Archiv SNOW / rh – www.snow.cz

Infobox:

Vedle neocenitelných informací ze světa lyžování (vybavení a testy, technika jízdy, lyžařská střediska) najdete v každém čísle časopisu SNOW také skipas zdarma do českých i zahraničních středisek. Více informací na portálu www.snow.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 29.9.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,540 24,660
USD 25,120 25,300
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma