Dnes je pondělí 4. července 2022., Svátek má Prokop
Počasí dnes 29°C Dešťové přeháňky

Slavnosti slunovratu i svatojánské ohně v Alicante jsou výjimečným zážitkem

Slavnosti slunovratu i svatojánské ohně v Alicante jsou výjimečným zážitkem
zdroj: tisková zpráva

Alicante slaví příchod léta svatojánskými ohni. Hudba, hořící hranice, petardy a tanec, to vše patří ke svátkům oslavujícím příchod léta a slunovrat. Tisíce lidí vycházejí do ulic a k moři, aby vzdali hold mocnému ohni.

Při příchodu léta chodili obyvatelé Alicante tradičně kolem 21. června k moři na piknik, kde o půlnoci zakládali ohně, tančili okolo nich, házeli rachejtle a koupali se v moři. V roce 1928 byla tato lidová tradice ustanovena jako oficiální svátek svatojánských ohňů a dnes je tato považována za mimořádný kulturní zážitek světového významu.

Kráska  ohně

Slavnosti v Alicante jsou tak trochu spřízněné s Fallas ve Valencii, ale mají jiný ráz. Jsou vítáním a oslavou léta, a stejně jak ve Valencii, i zde se pálí nádherné ukázky prchavého pouličního umění z kartonu.

V průběhu května se volí královna slavnosti zvané Kráska ohně, a to z kandidátek navržených za každou čtvrť. Oficiálně začínají slavnosti 20. června zakládáním obrovských hranic, tedy soch, který se pak pálí.

Ve stejný den se staví pestrobarevné stánky zvané barracas, kde se po dobu slavností tančí, pije a jí. Typickou pochutinou jsou brevas a cocas, tedy něco na způsob koláče z listového těsta s tuňákem, cibulí a piniovými oříšky.

Následujícího dne se pokládají květinové dary k nohám patronky města, Panny Marii Remedio (P.M. Zachránkyně). Dne 23. června se pak koná velký průvod s mezinárodní účastí s folklórními představeními.

Alicante. zdroj: tisková zpráva

Pyrotechnici  ve svém živlu

Kromě toho od 20 do 24. června, každý den ve dvě odpoledne, se pořádají ukázky pyrotechnického umění, tzv. mascletás. Na náměstí Luceros, kde se konají, je dobré si s sebou vzít špunty do uší.

A konečně 24. června se město rozzáří rudou barvou ohňů a přichází tzv. cremá neboli pálení hranic, dnes spíše sousoší z kartonu. Nejdřív se ale nad městem rozzáří ohňostroj znázorňující bílou palmu.

A po ohních přichází ke slovu požárníci, kteří „osprchují“ celé město a jeho obyvatele ve velké koupeli. Nicméně, slavnosti ještě nekončí. Od 25. do 29. června se koná na pláži Postiguet soutěž ohňostrojů.

Mezitím se ve starém městě se předhánějí pouliční umělci ve svých představeních a obchodníci se svými produkty na středověkém trhu.

Kdo si chce odskočit z pláží Costa Blanca do Alicante na zajímavou kulturní akci, má tady skvělou příležitost. Více na http://www.infocostablanca.com/es/entrada.htm

Alicante. zdroj: tisková zpráva

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 4.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,810
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma