Sněžka chce novou lanovku
12. 2. 2011 – 9:57 | Cestování | red | Diskuze:
Pec pod Sněžkou hodlá v nejbližších dnech vypsat novou soutěž na stavbu lanovky na Sněžku. Hlavní podmínky zůstanou stejné jako při prvním tendru, který město kvůli vyřazení všech uchazečů ze soutěže v lednu zrušilo...
Odhadovaná hodnota stavby je 330 milionů korun bez DPH, Pec má na stavbu evropskou dotaci 230 milionů. Pořádání nové soutěže zdrží zahájení stavby o měsíce. Starosta nicméně věří, že původní termín uvedení nové lanovky do provozu v polovině roku 2013 lze stihnout.
Jen po svých
Původně se ovšem mělo s přípravnými pracemi, přeložkami sítí a stavbou nové dolní stanice začít již letos na jaře.
Nyní by to podle starostova optimistického odhadu mohlo být na konci léta. "Podle původního plánu byly hlavní stavební práce naplánované na rok 2012. Na tom se nic nemění," řekl.
Stávající přes 60 let stará lanovka má skončit provoz letos v září. Její konstrukce, včetně betonových patek, bude snesena, a to zejména s pomocí vrtulníku.
Nová by měla jít do zkušebního provozu v červnu 2013. Znamená to, že po celý rok 2012 se turisté na Sněžku nedostanou jinak, než po svých.
Náročná stavba
Stavba bude technicky velmi náročná. Převážná část trasy lanovky je totiž ve svažitém a těžko přístupném terénu, navíc v přísně chráněné oblasti Krkonošského národního parku.
Nová lanovka má mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry čtyřmístné kabinky. Nástup na lanovku bude pohodlnější, protože dolní stanice se posune k parkovišti k chatě Lesovna.
Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 osobách. Nová lanovka však bude lépe odolávat větru. Ročně lanovkou až na vrchol vyjede kolem 100.000 turistů.