Španělsko: Lérida zakázala nošení burky v prostorách radnice

- Cestování autor: red

Katalánské město Lérida na severovýchodě Španělska se dnes stalo prvním v zemi, kde je omezeno nošení muslimského oděvu zahalujícího celou postavu ženy včetně tváře. Je zakázáno nosit ho ve všech prostorech obecního úřadu. Informovala o tom agentura AFP.

Městská rada širokou většinou schválila nařízení "omezující používání oděvu zahalujícího celou postavu a dalších doplňků, které zcela zakrývají tvář a brání identifikaci v budovách a prostorech obce".

S návrhem na zákaz nošení muslimského oděvu zahalujícího celou postavu včetně tváře přišli katalánští umírnění nacionalisté ze strany Konvergence a jednota (CiU). Podpořili je jak socialisté, kteří stojí v čele radnice, tak konzervativci z Lidové strany.

Nařízení zahrnuje i dodatek, v němž se radnice zavazuje, že bude povzbuzovat občany k respektování důstojnosti žen a hodnot rovnosti a tolerance. Podle CiU vedla přítomnost salafistů, vyznavačů morálně přísného a zbožného islámu, k šíření praktik neslučitelných se zásadami rovnosti pohlaví a úcty k ženám.

Španělský ministr práce Celestino Corbacho minulý týden prohlásil, že je pro zákaz nošení burky na pracovištích a ve státní správě.
"Zakrývat zcela ženu oděvem, ať už je jeho význam jakýkoli, znamená zásadně se střetávat s naší společností. Brzdí to cestu k rovnosti žen a mužů," řekl.

Ve Španělsku od 90. let přibylo mnoho imigrantů a značně tu vzrostla populace z muslimských zemí, zejména z Maroka. K 1. lednu tu podle statistického úřadu žilo 5,7 milionu cizinců, z toho na 747.000 Maročanů (země má 46,9 milionu obyvatel). Muslimské oděvy zahalující celou postavu žen však nejsou na veřejných místech ve Španělsku příliš rozšířeny.

O zákazu nošení burky se jedná v četných evropských zemích. Francouzská vláda minulý týden schválila návrh zákona zakazujícího nošení islámského oděvu zahalujícího tělo i tvář ve veřejných prostorech. O návrhu bude francouzský parlament jednat v červenci.

Nošení burek a nikábů zakázala koncem dubna dolní komora belgického parlamentu. V Nizozemsku od roku 2008 platí zákaz nošení burky a nikábu ve školách. Nošení burky, ale také muslimského koupacího oděvu burkini, zakázalo také několik měst na severu Itálie.

Zdroje: ČTK