Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Střední Čechy a Praha vytahují esa letní sezóny

Střední Čechy a Praha vytahují esa letní sezóny
zdroj: Tisková zpráva

Letní cestovatelská soutěž Ceny Kudy z nudy 2012 letos již počtvrté představuje celé desítky turistických cílů, ze kterých si není možné nevybrat. O to složitější bude zvolit z nich tu nejzajímavější a nejlákavější aktivitu, která získá nejen prestižní ocenění, ale také 100 000 Kč na další rozvoj. Dnes vám představíme, s jakými turistickými cíly se soutěže účastní Praha a Střední Čechy.

Soutěž portálu www.kudyznudy.cz je rozdělena do tří kategorií - novinky turistické sezóny, tradiční turistický cíl a originální podnikatelský počin. Každý týden mohou hlasující vyhrávat atraktivní ceny, mezi kterými jsou například víkendové poukazy do Lázní Poděbrady, vstupenky na hrady a zámky (Litomyšl, Český Krumlov, Lednice, Humprecht, atd). Vyhrávat můžete i dárkové poukazy do adrenalinových center či do pivovaru Pilsner Urquell. Pro šťastné výherce máme také wellness poukazy na vinné wellness v Hustopečích či slevové karty Český Krumlov Card a Harrachov Card. Hlasovat můžete na www.cenykudyzudy.cz, přičemž každý z vás může udělit až 20 hlasů.

Musíme předeslat, že Praha i Střední Čechy mají ve všech kategoriích silné zastoupení. Asi nejlákavěji vypadají pražské novinky sezóny. Vzhledem k současné popularitě gastronomie, ke které se upírá hladový zrak veřejnosti, je nasnadě, že v Praze vzniklo Muzeum gastronomie. V něm se dozvíte všechno, co jste kdy chtěli vědět o přípravě kvalitních pokrmů. Pozitivní je i zaměření muzea – věnuje se zejména místní kuchyni s geografickým určením severně od Alp.

Ani další muzeum nezní nezajímavě, ba dokonce také obsahuje množství „chutných“ exponátů. Muzeum Káji Saudka, české komiksové legendy minulého století nabízí průřez Mistrovou tvorbou, která je plná vnadných lepých děv a mužů s výjimečně vyvinutou muskulaturou.

Pokud by pro vás byly oba předchozí tipy takříkajíc příliš živočišné, můžete se rozhodnout pro třetí nominované muzeum plné chladné a vytříbené krásy. Přímo na Staroměstském náměstí můžete navštívit expozici skláren Moser, které patří k těm nejlepším na světě. A pokud by vám byly málo dokonce i sklárny Moser, nabízí Praha nově i stálou expozici Svatovítského pokladu, který se po dvaceti letech konečně vrátil do zrekonstruované kaple sv. Kříže.

O nic pozadu se svojí novinkou nezůstávají ani Střední Čechy. Skupinový program a noční prohlídka chrámu Nanebevzetí Panny Marie a světoznámé kostnice hřbitovního kostelíka Všech svatých může být velmi silným zážitkem pro všechny zúčastněné.

Co letos počali podnikatelé

Nejzajímavěji na turisty políčili v Muzeu alchymie, které je umístěno přímo v domě, v němž žil jeden z největších alchymistů své doby – Edward Kelley. V tyglících možná nenaleznete recept na věčné mládí, ale recept na prima zážitek je zajištěn. Pakliže máte raději méně podezřelé věci, než je alchymie, můžete navštívit První soukromé muzeum Lega.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva

Jestli vás ale nenadchne žádné muzeum, máte možnost vyzkoušet nominované sportovní aktivity. Pro ty méně zdatné nabízí letošní soutěž minigolf v Kunraticích. V kryté hale mezi palmami a květinami si zahrajete na umělé golfové trávě a pochopíte, co to je doopravdy minigolf. Máte-li ale raději rychlejší pohyb, určitě vás osloví nová běžkařská dráha ve Velké Chuchli, kde byl v loňské sezoně otevřen nový skipark! Zima v Praze má tedy co nabídnout nejen turistům, ale i sportovcům.

Tradice nade vše

Zajímá vás, jaké šperky si letos připravila Praha do kategorie tradiční turistické cíle? Jsou dva. Prvním je Černé divadlo Jiřího Srnce, které patří k nejznámějším českým divadelním souborům ve světě. Ale byli jste se v něm někdy podívat vy? Druhý není tradiční, je to tradice sama. Premonstráti přišli na Strahov již v roce 1140 a jejich klášter s krásnou a proslulou knihovnou patří mezi perly matičky Prahy.

Středočeský kraj na tradiční památky sází více, a tak se mezi soutěžními cíli objevila celá řada zástupců. Vydáte-li se z Prahy na jih, můžete navštívit Galerii a muzeum M. D. Rettigové ve Všeradicích, kde vás čeká výlet do kulinářských zahrad našich praprababiček. V Berouně zase můžete navštívit medvědy z večerníčku Václava Chaloupky. Vzhledem k tomu, že tak trochu vyrostli, hledejte je v městském medvědáriu. Cestou se klidně zastavte na Karlštejně, kde naleznete Dům hodin. V tomto specifickém muzeu najdete největší výstavu hodin v Česku.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva

Na východ se můžete vypravit do Lázní Poděbrady, které se pyšní již stoletou tradicí, odtud to již není tak daleko do Kutné Hory, kde stojí za vidění Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Ale ani podnikatelské počiny nevypadají vůbec špatně. Jedním z nejzajímavějších architektonických počinů posledních let je farma Čapí hnízdo, slibně vypadá i Marína Týnec nad Labem pro milovníky vodních sportů. Jak sami vidíte, turistických cílů přihlášených do soutěže je v Praze a okolí velká spousta. Zkusíte je objet všechny?

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma