Středomoravská letecká pouť v Přerově připomene i památku Jana Kašpara

- Cestování autor: Jan Janula

Přerovské letiště otevře po letech své brány návštěvníkům. Tuto sobotu tam budou moci lidé oslavit sté výročí létání na Přerovsku. Během druhého ročníku Středomoravské letecké pouti na ně čeká letecká i pozemní armádní technika včetně ukázek.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Návštěvníci budou moci vidět vojenskou techniku i leteckou techniku, kterou používá naše armáda. Spatřit budou moci i hodně ukázek. Chybět nebudou i pozemní ukázky vojenské techniky, ale i hasičů či vojenské policie a státní policie," řekl  organizátor akce Josef Jirka z přerovské vrtulníkové základny.

Dny otevřeného letiště

Podotkl, že akci se na základně připravují už zhruba dva měsíce a očekávají návštěvnost až 5000 lidí. Letiště v Bochoři nedaleko Přerova se naposledy otevřelo lidem v roce 2009.
Obdivovatelé vojenských strojů budou moci na přerovském letišti poprvé spatřit například turbovrtulový taktický transportní letoun CASA C-295M.

Ten je určen pro krátké a střední vzdálenosti jak na přepravu lidí a materiálu. "Dále budou k vidění letouny civilních aeroklubů. Proběhnou letové ukázky L-159, Mi-24, Mi-171Š a řady dalších civilních letounů. Na své si přijdou i příznivci leteckých modelů," doplnil Jirka.

Akce navazuje na tradici takzvaných Dnů otevřeného letiště, na něž byli Přerované dříve každoročně zvyklí. Pauza v pořádání dnů pro veřejnost byla způsobena nejistotou, která v posledních letech provázela osud základny.

Budoucnost nejistá

Její budoucnost však není dosud vyřešena. Stále se mluví o tom, že armáda kvůli úsporám letiště v Bochoři u Přerova opustí. Olomoucký kraj spolu s ostatními partnery zde hodlá vybudovat smíšené regionální letiště, které na podzim získalo licenci pro civilní lety.

Vrtulníková základna vznikla v Přerově v roce 1994. Před třemi lety byla zásadně zmenšena, když se do Náměště nad Oslavou přesunula prestižní tygří letka s bitevníky Mi-24/35 a do Prahy také letka vrtulníků W-3A Sokol.

Letecké dny v Přerově mají dlouhou historii. První letecký den se v Přerově konal v září 1929 a navštívilo ho až 20.000 diváků. Letos si účastníci připomenou i sté výročí prvního letu nad městem Přerovem v letounu Blériot XI, kterého pilotoval Jan Kašpar. Využil tehdejšího vojenského cvičiště u jezdeckých kasáren na okraji Přerova. Stalo se tak 25. června 1911.

Aviatika Jana Kašpara si o víkendu připomenou i v Kroměříži, kde se rovněž chystá letecký den. Do města se podle organizátorů slétnou historická i současná letadla, jimž bude pomyslně kralovat létající replika Kašparova Blériota.Tagy: zábava armáda přerov letectví

Zdroje: ČTK