Střevní potíže a úrazy vedou "hitparádu" pojistných událostí na dovolené

- Cestování autor: Jan Janula

Čeští turisté loni asistenčních služeb společnosti Europ Assistance nejčastěji využívali kvůli potížím trávicího traktu. Meziročně zde počet zásahů vzrostl o 60 procent, většinou to bylo kvůli akutním zánětům žaludku a střev.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pomoc firma loni nejčastěji poskytovala stejně jako o rok dřív v Egyptě, následovalo Řecko. Na tiskové konferenci to dnes řekla Jana Ježková, lékařka asistenční služby Europ Assistance, která je v Česku jedničkou v asistenčních službách v cestovním pojištění.

Počty úrazy rostou

Druhou nejčastější příčinou zásahu asistenční služby Europ Assistance byly úrazy všech typů, od drobných poranění, odřenin, řezných ran až po vážná traumata spojená s úrazy vnitřních orgánů.

V této kategorii narostly počty případů o 100 procent. Na třetím místě byly infekce dýchacích cest a uší, nejčastěji to bylo nachlazení, angíny, záněty středouší, ale i vážné zápaly plic. Těchto pojistných událostí přibylo o 59 procent.

V Egyptě významně převažují podle Ježkové potíže zažívacího traktu spojené zejména s kvalitou pitné vody. V podobných destinacích lékaři Europ Assistance doporučují pít balenou vodu a v ní si také mýt ruce, nádobí a s ní si čistit zuby.

Rizikové jsou zejména nápoje z postmixu nebo led, který je přidáván do nápojů. V Řecku je třeba se připravit spíše na problémy s dýchacími cestami. Rizikem jsou výrazné změny teplot spojené s klimatizací v pokojích, restauracích a v letadlech. Problémem může v Řecku být také infikovaná voda v bazénu.

Faraonóva pomsta stále hrozí

V dalším pořadí jsou nově Bulharsko a Turecko, které předstihly Itálii a Rakousko. Ty jsou vyhledávanými destinacemi pro zimní sporty i letní turistiku, a tak si zde turisté způsobují hlavně úrazy končetin, pohmožděniny a zlomeniny.

Vyšší byl počet pojistných událostí v exotických zemích, jako je Kuba, Dominikánská republika, Venezuela, Thajsko či Vietnam, podotkla Ježková.  Počty úrazů a onemocnění českých turistů v cizině narůstají, souhlasil mluvčí Allianz Václav Bálek.

Během loňského léta registrovala asistenční služba Allianz téměř 1500 zásahů, nejčastěji v Egyptě, Bulharsku a Turecku. Loňská sezona byla podle Bálka jednou z nejdramatičtějších. O 327 procent se například proti předešlému létu zvýšil počet asistencí v Egyptě.

Velká nárůst zaznamenalo Bulharsko a Turecko. V létě Allianz nejčastěji řeší problémy spojené s takzvanou faraonovou nemocí, tedy gastronomickými potížemi a průjmy v Egyptě, v zimě zase následky lyžařských úrazů z Rakouska, Švýcarska, Itálie a Francie, dodal Bálek.

Tagy: pojišťovny turistika firmy

Zdroje: ČTK