Střítkové otevírali Bouzov

- Cestování autor: Jan Janula

Skřítkové Studníček, Naschválníček, Klíčníček nebo Meluzínka doprovázeli v sobotu návštěvníky hradu Bouzov při úvodní akci letošní návštěvnické sezony. Podle kastelánky Zuzany Šulcové se mnozí skřítci o hrad starali během zimy.

První návštěvníci před hradem čekali už před desátou hodinou, všechny ale zaskočilo pošmourné počasí.

Natěšení návštěvníci

"Návštěvníci absolvují běžný výklad, ale cestou potkávají skřítky. Ti na hradě vládnou přes zimu a většinou se o něj starají. Třeba Naschválníček ale umí ale i pěkně pozlobit," řekla  kastelánka.

Zájem o akci, která se poprvé konala loni, si zatím pochvaluje, i když nepříznivé počasí se zřejmě na návštěvnosti podepíše.

"Skřítek Jaro se ze všech sil snažil už od rána vyhnat zimu a slibuje teplé počasí, ale zatím to moc nevychází. Myslím si ale, že i tak bude víkend úspěšný. Lidé jsou po zimě natěšení," doplnila Šulcová.

Sovinec nezůstane pozadu

To potvrdila i rodina, která přijela na hrad z Olomouce. "Počítali jsme sice se sluncem, ale i tak to byla pěkná prohlídka. Alespoň tu nejsou takové davy jako v létě," uvedli její členové.

V dubnu se návštěvníci hradu mohou těšit mimo jiné na velikonoční jarmark. Bouzov patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v kraji.  Loni ho navštívilo přes 98.000 lidí.

Sezonu dnes zahájili i na dalších památkách v regionu. Speciální akci připravili například na hradě Sovinci, kde se mohou zájemci podívat i do běžně nepřístupných součástí památky.

Zdroje: ČTK