Svěcením pramenů začala v Luhačovicích hlavní lázeňská sezona

- Cestování autor: red

Svěcením a otevíráním léčivých pramenů v Luhačovicích na Zlínsku oficiálně začala lázeňská sezona. Páter Hubert Wójcik požehnal postupně pramenům Svatého Josefa, Ottovce, MUDr. Františka Šťastného a nejznámější Vincentce.

Průvodu se zúčastnili luhačovičtí farníci, ministranti či hasiči s korouhvemi a prapory. Doplnili je krojovaní příslušníci folklorních souborů, obyvatelé města i lázeňští hosté.

"Tato slavnost má svůj duchovní rozměr. Léčivé prameny jsou darem božím, a proto uzdravují tělo," pronesl při svěcení prvního z pramenů Wójcik. Akce začala pátek otevřením cyklostezky Luhačovice - Biskupice a folklorním programem, pokračovala v sobotu jarmarkem, ukázkou historických vozidel či módní přehlídkou oděvů z doby před sto lety. Dnešnímu průvodu, který si nenechaly ujít stovky lidí, předcházela slavnostní mše v kostele Svaté Rodiny.

"Je to připomenutí historie pramenů, přírodního bohatství, díky kterému tady my můžeme něco konat a podnikat. Je to jakýsi hold přírodnímu zdroji za to, že tady je a že díky němu můžeme navracet zdraví lidem," řekl mluvčí společnosti Lázně Luhačovice Jiří Dědek.
V Luhačovicích nyní vyvěrá 16 minerálních pramenů, většina z nich se využívá k lázeňské léčbě. Veřejně přístupných jich je pět, další jsou v jednotlivých objektech a využívají se k pitné kůře, inhalacím a koupelím přímo v léčebných zařízeních.

Luhačovické vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě pro vysoký obsah minerálních látek a pro vynikající proplynění volným kysličníkem uhličitým. Zdejší lázně léčí onemocnění horních a dolních cest dýchacích, poruchy trávicího systému, zažívacího ústrojí a diabetu, ale také nemoci oběhového ústrojí či pohybového aparátu.

Loni do Luhačovic zavítalo zhruba 29.000 klientů, o rok dříve jich bylo přes 30.000. "I na počátku letošního roku byl mírný propad klientely, od dubna se nám ale podařilo kapacity obsadit a máme více klientů než v loňském roce. Kolik bude klientů na konci roku, je těžké odhadovat, doufáme, že se budeme pohybovat minimálně na stejných číslech jako v loňském roce," přiblížil Dědek.

Lázně v posledních letech investují velké částky do vylepšení prostředí a rekonstrukcí hotelů a penzionů. Nejinak je tomu letos. "Vymalovali jsme halu Vincentky, opravili jsme pódium na kolonádě před společenským domem, kde probíhají letní festivaly. Opravujeme také lázeňské divadlo, kde pokládáme nový koberec. Cirka za pět milionů korun jsme vybudovali i nový balneo provoz v dětské části léčeben na domě Miramonti," přiblížil Dědek.

Od 1. června navíc lázně otevřou zrekonstruovanou vilu Pod Lipami, kde vznikne penzion s devíti dvoulůžkovými pokoji. Ve druhé polovině roku by pak měl být otevřen čtyřhvězdičkový hotel Alexandria se 113 lůžky, který je nyní rekonstruován nákladem asi 300 milionů korun. Lázně do budoucna chystají i projekt na úpravu celého lázeňského areálu, zeleně a také chodníků a cest.

Tagy: sezona

Zdroje: ČTK