Světová taneční událost se odehraje i v Praze. Přijedou Králové slunce

- Zajímavosti autor: red

Praha je jednou z mála evropských zastávek unikátního tanečního turné Králové slunce, které je inspirováno životem francouzského krále Ludvíka XIV.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Život rozmařilého panovníka na pódiu zpodobní řada špičkových tanečníků z celé Evropy. Více než tříhodinový baletní gala večer o dvou dějstvích hostí Národní divadlo (ND) už tento čtvrtek.

Náročný taneční projekt divákům nabídne řadu vystoupení, která v sobě snoubí prvky klasického i současného baletu. "Jde o světovou taneční událost, která se v Praze dočká své české premiéry. V Praze se zdrží na jeden jediný večer," sdělila mluvčí baletu ND Helena Bartlová.

Hostování v Praze si váží

Uměleckým ředitelem projektu je ruský choreograf Nikita Dmitrijevskij, žák světoznámého českého choreografa Jiřího Kyliána. Se svým turné zavítal už například do Moskvy nebo Sofie. "K hostování v Praze ale přistupuji s velkou zodpovědností a zvláštní citlivostí. Je pro mě ctí, že vystupujeme právě na prknech Národního divadla, kde se zrodila Kyliánova legenda," prohlásil Dmitrijevskij, který na pražskou scénu povolal přední tanečníky a sólisty světových divadel z Berlína, Paříže nebo Moskvy.

Jednou z nich je i sólistka moskevského Hudebního divadla Stanislavského a Němiroviče-Dančenka Marija Semenjačenková. "Ve světové premiéře v Praze uvedeme vystoupení Tabula rasa, které je o zrození nové rasy, vzniku nového světa," prozradila část programu tanečnice.

Je to převrácený svět

"Představení je jakýmsi kaleidoskopem choreografické fantazie. Králové slunce nabídnou pražským divákům pohled do světa vynikajících umělců. Je to převrácený svět, kde se umělci vžívají do rolí, které by ve svých domovských divadlech nikdy nepředstavovali," dodává Dmitrijevskij.

Vedle představení o Ludvíku XIV. nabídne jedna ze scén ND v budoucnu také představení o životě slavné mexické malířky Fridy Kahlo. Osud této surrealistické umělkyně divákům představí baletní soubor z Moravského divadla v Olomouci. Představení se odehraje 22. září ve Stavovském divadle.

Tagy: Praha projekt mezinárodní

Zdroje: ČTK