Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Tip na tento víkend

Tip na tento víkend
zdroj: tisková zpráva

Vzácná orchidej Angraecum sesquipedale přezdívaná jako hvězda Madagaskaru, jež byla ve skleníku Fata Morgana vysazena populární herečkou Ańou Geislerovou v rámci projektu Kořeny osobností v botanické zahradě v březnu tohoto roku, poprvé vykvetla.

Přibližně až do dvacátého listopadu mohou návštěvníci skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl. města Praha obdivovat  vzácnou rostlinu - hvězdu Madagaskaru. Orchidej se proslavila také díky svému  „opylovači“ - nočnímu motýlu, jehož existence byla předpovězena významným biologem Charlsem Dawinem dávno ještě předtím, než byl vůbec znám. Angraecum sesquipedale je epifytním druhem orchideje  a v době květu je opravdu velice nápadná svými čistě bílými květy.

Motýli přírodu nejen zdobí, ale mají v ní i užitečnou funkci - opylují  spoustu rostlin včetně některých velice vzácných orchidejí. Existenci tohoto motýla, jež opylovává Angraecum sesquipedale dokonce Darwin předpověděl na základě toho, že zkoumal právě tuto vzácnou orchidej. Další zajímavostí je nesmírně dlouhá ostruha, na které je dole nektar. Darwin při svých cestách po světě navštívil Madagaskar, kde se tato rostlina vyskytuje. Prohlédl si ji a zjistil, že ji musí opylovat nějaká můra se sosákem dlouhým aspoň dvacet centimetrů. Tím předpověděl její existenci, protože do té doby nebyla známá. Když byl tento motýl později objeven, dostal poddruhové jméno „praedicta“, což znamená předpověděný. Jeho celé jméno zní Xanthopan morgani praedicta. Darwin předpověděl dokonce i to, že půjde o nočního motýla. Květ zmíněné orchideje je totiž bílý, což je barva, na kterou denní motýli příliš nereagují, ale v noci je dobře vidět. Navíc  květ této orchideje voní a lišaji se orientují podle vůně.

Kořeny osobností v botanické zahradě
Populárně  vzdělávací projekt Kořeny osobností  v botanické zahradě spustila Botanická  zahrada hl. města Praha na začátku března 2009. Jeho cílem je napomoci upoutat pozornost veřejnosti       k velmi vzácnému přírodnímu bohatství, kterým zahrada disponuje – zajímavým, ohroženým           a téměř vyhynulým rostlinám a stromům. Podstatou  projektu je propojení jmen zajímavých a hlavně významných  českých a světových osobností z kulturního a společenského života se vzácnými a ohroženými druhy rostlin, a tak povzbudit zájem veřejnosti o bližší seznámení s poklady rostlinné říše, které doposud zůstaly většině lidem skryty.

Každá  tato rostlina či strom je pak označena jejich fotografií a krátkým popisem stejně tak jako podrobnými informacemi o původu, zajímavostech a životě rostliny. Během let tak vznikne tradice a zahrada vzácných rostlin bude protkaná zajímavými profily osobností, jenž podpoří zájem o přírodu kolem nás  a zatraktivní prohlídku pro návštěvníky. Toto spojení pomůže zanechat také odkaz pro další generace a podpoří možná také myšlenku, že na světě je stále více a více ohrožených druhů a my bychom se o ně měli zajímat a zabránit jejich vyhynutí. Třeba právě rostlin a stromů, které rostou také u nás v České republice. Celý projekt vznikl na popud úspěšnosti podobných projektů , které běží v různých botanických zahradách po celém světě. 

V těchto dnech mohou návštěvníci zárověň navšívit výstavu Koření a bylinek, jež ve skleníku Fata Morgana (areál Západ) a ve výstavním sále venkovní expozice (areál Jih)  od 7. - 29. listopadu 2009 probíhá.   Fata Morgana Botanické zaharady hl. města Praha je otevřena každý den od út-ne,  d 9 do 16 hodin. Cena vstupenek: pro dospělého je 120 Kč, děti do 5 lety zdarma, studenti, důchodci a děti nad 5 let platí poloviční  vstupné. Venkovní  expozice jsou přístupné zdarma.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma