Turistický ruch na Slovensku roste, na východ jezdí i víc Čechů

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Turistický ruch na Slovensku roste. Za prvních devět měsíců loňského roku zemi navštívilo meziročně o deset procent víc zahraničních turistů. Zvýšil se i zájem Čechů o 10,3 procenta.

Podle odborníků byly poslední dva roky slovenských hoteliérů velmi složité. Důvodem byla hospodářská krize. Propad slovenského cestovního ruchu negativně ovlivnilo i zavedení eura.

Změnu přinesl až loňský rok. Ve slovenských ubytovacích zařízeních se zvýšil i počet domácích návštěvníků o dvě procenta. Celkově turistický ruch vzrostl meziročně o pět procent. V ubytovacích zařízeních loni do konce září přenocovalo 2,79 milionu lidí.

Produktové balíčky a slevy

"Čeští návštěvníci se na Slovensko začali vracet, protože zjistili, že ceny se rapidně nezvýšily a naopak se zvyšuje kvalita služeb," uvedla Klára Badinková ze Slovenské agentury pro cestovní ruch. Dalším důvodem růstu je podle zástupců Slovenské agentury pro cestovní ruch větší spolupráce slovenských firem, které začaly vytvářet produktové balíčky a slevy.

Češi za první devět měsíců loňského roku tvořili asi třetinu všech návštěvníků. Tento podíl je v posledních letech stabilní. Počet přenocování se mírně zvýšil z 1,112 milionu na 1,170 milionu. Počet návštěvníků se za stejné období zvedl o více než 30.000 na 381.000. Zahraniční návštěvníci mají nyní dohromady 39procentní podíl všech přenocování na Slovensku. Tento podíl meziročně vzrostl o dvě procenta.

Tagy: Slovensko cestování turiste

Zdroje: ČTK