Dnes je pondělí 27. září 2021., Svátek má Jonáš
Počasí dnes 20°C Dešťové přeháňky

Uherské tanečky

Uherské tanečky
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Maďarsko patřilo za éry Československa, kdy bylo naším sousedem, k nejvíc navštěvovaným zemím, po rozpadu státu zájem o ně - bohužel - poklesl. Nyní se ale opět začíná blýskat na lepší časy…

 

Jelikož Budapešť patří mezi notoricky známa města, není nutné se o ní příliš rozepisovat, nicméně nelze nezmínit, že jako jediná metropole světa je zároveň i lázeňským centrem. V dvanácti neustále plných termálních plovárnách ani zdaleka nepřevažují cizinci, spíš místní.

B+ B

Dominantou je novogotický parlament z konce devatenáctého století, jde ovšem spíš o kopii britského Westminsteru, takže, pokud jde o starobylost či architekturu nic moc.

Stejně tak není třeba sáhodlouze představovat u nás důvěrně známé „sladkovodní moře“ -  Balaton, nezaškodí však pár tipů na zajímavé akce, které se zde konají.

V Kesthely pořádají od června sérii koncertů pod širým nebem s názvem Festival Helikon, na hradě Sümeg zaujmou ukázky historického šermu, včetně velkolepě pojatých rytířských turnajů, pro labužníky spojených se středověkým hodováním.

Raritou tohoto kraje je Hevíz, malé lázeňské městečko s přibližně pěti tisíci obyvatel, tedy spíš jeho jezero, v němž se teplota celoročně udržuje na 27 až 28 stupních - s výjimkou léta, kdy stoupne na „kafovitých“ 33.

Léčivá voda, tryskající z pramene ležícím v kráteru, má léčivé účinky přesto (nebo právě proto?), že je mírně radioaktivní. Obsahuje síru, různé alkalické kovy a je vhodná na klouby, revma, pohybové ústrojí a páteř…

Balaton zdroj: tisková zpráva

Chvilka pro pamětníky

Křesťanské Maďarsko díky své poloze sloužilo po mnoho staletí jako první překážka proti výpadům „pohanů“ z Arábie a Asie, na ochranu před nimi se tudíž všude stavěly masivní hrady.

Ty sice při vpádech cizích vojsk hodně utrpěly, nicméně některé stojí dodnes, a jsou cílem všech obdivovatelů památek.

Mezi nejkrásnější i nejzachovalejší patří např. Hollókö ze třináctého století, v němž najdeme i malé muzeum, Hedervár (nedaleko Györu) z období renesance, či zámek Brunswick s rozlehlým anglickým parkem v městečku Martonvásár, jen kousek od Budapešti.

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 27.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,360 25,460
USD 21,600 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma