V Česku startují první hudební festivaly ještě před prázdninami

- Tip na výlet autor: Michal Polák

Některé významné akce sezony letních festivalů se uskuteční již v průběhu června. Ještě před koncem školního roku se například budou konat festivaly Okoř se šťávou, Jam Rock Žamberk, pražský Respect, Votvírák v Milovicích, United Islands na pražských ostrovech nebo Prague City Festival na Výstavišti.

Již 2. června se v podhradí Okoře u Prahy sejdou mladé tuzemské kapely i legendy české hudební scény na 14. ročníku festivalu Okoř se šťávou. Na dvou scénách vystoupí mimo jiné Mandrage, Olympic nebo Václav Neckář. "Na jaře se všechno probouzí v přírodě i v lidech, kteří se nemohou dočkat, až budou moci někam vyrazit. Proto se na akci moc těším," řekl pořadatel Okoře se šťávou Michal Šenbauer.

Ještě v jarním termínu se uskuteční další festivaly. Na pátém ročníku festivalu Jam Rock Žamberk, který je jednou z největších hudebních akcí v Pardubickém kraji, od 14. do 16. června vystoupí více než třicet kapel a interpretů. Mezi nimi budou například skupiny Alice s Danem Bártou, Mandrage či zpěvák Tomáš Klus, ze zahraničí přijede například americká kapela skupina Awolnation.

Pořadatelé festivalu Respect, který se bude ve dnech 16. a 17. června konat na pražském ostrově Štvanice, představí několik objevů i uznávané umělce world music. Mezi největší hvězdy 15. ročníku patří španělský flamencový zpěvák vystupující pod jménem Duquende.

Českou a slovenskou populární hudbu již popáté nabídne letní festival Votvírák, který se ve dnech 15. až 17. června uskuteční na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku. Na letošním ročníku potvrdily svou účast zpěvačka Anna K. a skupiny Arakain, Olympic, Mig 21 nebo Rybičky 48.

S nastávajícím létem se 21. až 23. června na pražských ostrovech uskuteční festival United Islands. Hvězdami 9. ročníku budou taneční Kraak and Smaak z Nizozemska a formace N.O.H.A. se zpěvačkou Minervou Pérezovou.

Program Prague City Festival, který je do prostor Výstaviště naplánován na dny 29. a 30. června, dodatečně rozšířily skupiny Simple Plan a The All-American Rejects. Obě formace se zařadí na festivalu po bok zahraničních jmen, jako jsou Blink-182, Lostprophets, Black Stone Cherry nebo Street Drum Corps. Z české scény 29. června vystoupí Clou a The Pooh. Následující den budou programu na Výstavišti vévodit New Order, dále návštěvníci uslyší mimo jiné skupinu Hadouken, Seňora Coconuta nebo tuzemské Cartonnage.

Zdroje: ČTK