V Egyptě za nepokojů zmizelo tisíc archeologických artefaktů

- Cestování autor: Jan Janula

Na tisíc archeologických artefaktů bylo ukradeno z muzeí nebo archeologických lokalit v Egyptě od ledna, kdy v zemi na Nilu začaly protivládní nepokoje. Mezi ukradenými předměty ale nejsou žádné velké objekty, prohlásil v rozhovoru pro španělský deník El Mundo egyptský ministr pro památky Zahí Havás.

"Začali jsme samostatně vyšetřovat každý jednotlivý případ, abychom artefakty získali zpět. Až dosud jsme identifikovali několik viníků, zločinců hledajících zlato či mumie, kteří nemají ponětí o hodnotě věcí, jež ukradli," řekl Havás.

Diletantská zlodějna

"Nebyli organizovaní, žili v blízkosti archeologických lokalit, kde se předměty uchovávaly, a pravděpodobně využili tmy, aby na tato místa pronikli a vyplenili je," vysvětlil.

Veškeré objekty ovšem byly zdokumentovány a bude tedy podle Haváse obtížné dostat je za hranice.

Seznam předmětů, které byly ukradeny během protestů, jež vedly k pádu prezidenta Husního Mubaraka, a následných nepokojů, bude zaslán Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Najdou pachatele?

I tato mezinárodní  organizace je přesvědčena, že vykrádání prováděli diletanti, kteří vnikali jen na místa, kam to bylo snadné.

Havás potvrdil, že mezi vykradenými lokalitami je i pohřebiště v Sakkáře, Gíza a také Egyptské muzeum v Káhiře.

Renomovaný egyptolog Zahí Havás, jenž stál zatím v čele Nejvyšší rady pro památky, byl koncem března jmenován státním ministrem pro památky.

Zdroje: ČTK