V JAR pokřtili stadion určený pro fotbalové MS zabitou krávou

- Cestování autor: red

Největší stadion pro fotbalové mistrovství světa Soccer City nedaleko Johannesburgu byl pokřtěn krvavou obětí. Náčelníci několika kmenů dnes při rituálu před arenou zabili krávu.

Podle zástupkyně organizace tradiční africké medicíny Phepsile Masekové měl obřad uklidnit duchy předků, které by během turnaje mohl vystrašit velký počet cizích jazyků, jimiž se bude při šampionátu mluvit. Rituál, kterého se účastnilo asi dva tisíce lidí v tradičních úborech ze zvířecích kůží, měl také přivítat fanoušky.

"Žehnáme stadionu jako symbolu přivítání všech národů, které přijedou," citovala Masekovou agentura Reuters. "Zapálili jsme kadidlo a další přísady a zabili jsme krávu. Ta je symbolem síly a měla by nás spojit," dodala. Organizátoři očekávají, že na turnaj do JAR zavítá kolem 300.000 zahraničních fanoušků.

Rituál měl také uklidnit duše lidí, kteří před devíti lety zemřeli při neštěstí na stadionu Ellis Park. Při ligovém utkání bylo ušlapáno 43 fanoušků. "Jejich duše jsou stínem na všech stadionech. Proto jsme je museli vymýtit," uvedla Maseková.

Tagy: jar fotbal krava stadion

Zdroje: ČTK