V jediném jihočeském skanzenu začala přehlídka řemeslníků

- Zajímavosti autor: red

Hoslovický mlýn na Strakonicku dnes obsadili na dva dny řemeslníci. Návštěvníci před závěrem sezony v jediném skanzenu na jihu Čech mohou při práci sledovat tesaře, řezbáře, košíkáře, ale také ochutnat čerstvě pečené vdolky na drátě anebo opékané škubánky. O příjemnou atmosféru se i v sobotu postará harmonikář.

"Vdolky pečené na drátě se na drát nenavlékají, jak by mohlo někoho napadnout, ale pečou na drátěné mřížce s nožičkami přímo na plátech kamen," vysvětlila Lucie Kupcová z Muzea středního Pootaví, jež skanzen spravuje. Pracovnice z muzea tam dnes předvádějí také přípravu domácích nudlí, v sobotu bude k vidění i pletení březových košťat.

Připomínka tradičního zpracování dřeva je předposlední akcí letošní sezony, definitivně ji uzavře pečení chleba v neděli 30. října. Návštěvníci ale budou moci ochutnat i čerstvé houstičky, dalamánky nebo česnekové placky od mistra pekaře Augustina Sobotoviče.

Zazimování

Mlýn v údolí se pak zazimuje. O ovce, kozu i králíky se postarají místní chovatelé. Mlýnské kolo, náhon i rybník v zimě kontroluje správce. Prosekává led a odhrnuje sníh, občas zatopí v peci a kamnech, aby mráz památku nepoškodil.

Letošní sezona byla podle Kupcové výjimečná třeba sázením starých odrůd ovocných stromků u mlýna, jinak muzeum ve skanzenu připravilo tradiční akce zpracování mléka či obilí. K nejoblíbenějším patří velikonoční zvyky. Do skanzenu i letos zavítalo přes 15.000 lidí, přesná čísla ještě nejsou známá. Pokračovala spolupráce s bavorským muzeem ve Finsterau, na tamních akcí Češi předvedli třeba rybí speciality. Společně muzea vydala dvojjazyčnou brožurku o pečení chleba.

Příští sezona přinese novou budovu

Zahájení páté sezony ve mlýně o Velikonocích 2012 bude slavnostnější, skanzen díky přeshraničnímu grantu otevře za mlýnem novou budovu, kde najdou nejen řemeslníci a folklorní soubory, ale také návštěvníci zázemí. Vedle klubovny či depozitáře, tam bude také občerstvení.

Zchátralý areál koupil v roce 2005 Jihočeský kraj. Přestože byl mlýn obydlený, zachoval si autentickou podobu z konce 19. století. Na opravu za 18 milionů korun přispěl stát i Evropská unie. Areál tvoří tři roubené a zděné stavby s doškovou krytinou, rybník s náhonem, sad a louky.

Tagy: strakonice skanzen

Zdroje: ČTK