V Jeseníkách leží dva metry sněhu. Hory lákají lyžaře na ideální podmínky

- Na lyžích autor: Danica Klein

Až dva metry sněhu čekají na lyžaře, kteří vyrazí o víkendu do Jeseníků. Lyžařské podmínky jsou podle horských záchranářů ideální. Všechny areály jsou v provozu, na víkend by měly být upravené také běžkařské trasy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zástupci horské služby však upozorňují návštěvníky hor, aby se chovali disciplinovaně a nepouštěli se mimo vyznačená místa. V horách totiž hrozí pád lavin, je zde vyhlášen třetí lavinový stupeň.

"V Jeseníkách jsou nyní ideální sněhové podmínky, je zde od 70 centimetrů až do dvou metrů v nejvyšších partiích v oblasti Pradědu a hlavního hřebene. Všechny areály jsou v provozu. Sníh je na sjezdovkách promíchán s technickým sněhem, je to místy peřina, měkký sníh. Žádné ledové plotny se zatím nevyskytují, jsou to opravdu ideální podmínky na zimní sporty," řekl dnes náčelník tamní horské služby Michal Klimeš.

Čtěte více: Sněhu je pořád dost, podmínky dobré

Jeho slova potvrzují i zástupci samotných lyžařských středisek. Například v nejvýše položeném středisku na Ovčárně hlásí až 215 centimetrů sněhu. "Každým dnem nám sněžilo, máme upravené sjezdovky. Podmínky jsou ideální," řekl dnes zástupce střediska Josef Figura. Na výborné sněhové podmínky lákají provozovatelé také do Petříkova či do Přemyslova. "Máme směs přírodního a technického sněhu, sjezdovky jsou pravidelně upravované. Takové lyžování už tady nebylo tak pět let, loni tady byl převážně jen technický sníh. Na svazích udáváme od 90 po 140 centimetrů sněhu," řekl dnes zástupce areálu v Přemyslově Jaroslav Podzimek.

Na horách se nyní teploty pohybují pod nulou a sníh je prachový. Kvůli velkému množství sněhu nabádají horští záchranáři návštěvníky, aby se drželi pouze vyznačených tras. "Pokud se lidé vydají do míst, kde není projetá stopa, mohou se bořit místy až do pasu. Nějaká túra nebo pobyt v takovém terénu jsou fyzicky a časově náročné. Doporučujeme lyžařům, aby se koncentrovali v místech, kde se stopy upravují pravidelně rolbou nebo skútrem," uvedl náčelník horské služby.

Hrozba pádu lavin

Na víkend by měla být většina stop připravena. Podle Klimeše jsou ideální podmínky kolem Paprsku, kde je upraveno na 60 kilometrů běžeckých stop. Upravena by měla být i magistrála z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Ovčárnu i v okolí Pradědu. Běžkaři však musejí počítat s tím, že kvůli prachovému sněhu nemusí být stopa ideální.

Opatrnost je na místě také kvůli hrozbě pádu lavin. V Jeseníkách stále platí třetí stupeň z pětibodové škály hrozby pádu lavin. Odborníci to považují za nejzrádnější situaci.

Tagy: cestování hory Jeseníky lyžování

Zdroje: ČTK