V Kouřimi vznikne památník astronomického středu Evropy

- Cestování autor: red

V Kouřimi na Kolínsku bude odhalen památník symbolizující astronomický střed Evropy.

Umístěn bude na Mírovém náměstí zhruba 1,5 kilometru od místa, kde 50. rovnoběžka protíná 15. poledník. Josef Klouda z městského úřadu řekl, že památník nemůže stát přímo na astronomickém bodu, jelikož okolní pozemky patří církvi a spravuje je pozemkový fond.

Podle Miloše Podařila z Jihlavské astronomické společnosti se průsečík u Kouřimi nachází ve středu evropských časových pásem. V praxi to podle něj znamená, že časy astronomických jevů, jako jsou například západy a východy Slunce nebo Měsíce, jsou vypočítané pro toto místo. "Rčení o astronomickém středu Evropy je poněkud nadnesené, byť ne zcela špatné," uvedl Podařil. Ostatní státy totiž podle něj český průsečík nepoužívají. Většinou mají své vlastní astronomické body.

Turistická atrakce

Autorem návrhu, který označuje astronomický střed Evropy, je kouřimský rodák Jaroslav Poula. Model skleněné zeměkoule, kterou protínají dráty symbolizující rovnoběžky a poledníky, bude na kamenném podstavci. Cena památníku se podle Kloudy pohybuje kolem 200.000 korun. "Na astronomickém bodu umístíme zhruba čtyři metry vysokou tyč, aby ji turisté viděli už z dálky," doplnil Klouda. Slavnostní odhalení je v Kouřimi pžipraveno na 25. listopadu.

Česká astronomická společnost průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku vyměřila 23. září 1995 v den podzimní rovnodennosti. Od té doby se odtud v ČR počítají okamžiky různých astronomických úkazů. K přesnému výpočtu místa astronomové použili přístroj GPS, který byl schopen po zpracování dat určit zeměpisnou polohu s přesností na jeden centimetr.

Tagy: astronomie

Zdroje: ČTK